Stadion Żużlowy Falubaz Zielona Góra

To miejsce zechce odwiedzić na pewno każdy, kto interesuje się żużlem. Chociaż nie pogardzi wizytą na Stadionie Falubaz Zielona Góra  kierujący się ciekawością turysta,  tym bardziej jeśli uda mu się trafić akurat na trening żużlowców.

Stadion żużlowy znajduje się przy drodze z Zielonej Góry w kierunku Wrocławia. Trybuny obiektu są w stanie pomieścić około 15 tysięcy kibiców. W ciągu kilku ostatnich lat stadion został znacznie zmodernizowany. Wybudowano nowy budynek klubowy, pojawiły nowe kasy biletowe i ogrodzenie, telebim oraz dmuchane bandy, poszerzono także tor.

Żużel jest ważny dla mieszkańców Zielonej Góry, stanowi część historii tego miasta. Pierwsze zawody żużlowe odbyły się  w latach 40-tych, tuż po utworzeniu sekcji motocyklowej w mieście. Motocykliści oraz żużlowcy Stali Zielona Góra brali udział w licznych zawodach, lecz słabe dofinansowanie sprawiły, że sport ten stracił na znaczeniu i zainteresowanie nim osłabło do tego stopnia, że na kilka lat zniknął z Zielonej Góry.

Dopiero gdy końcem lat 50 tych pojawili się sponsorzy udało się ukończyć budowę stadionu. Zielonogórska drużyna LPŻ Zielona Góra rozpoczęła sezon najpierw w III lidze, szybko awansując do II. W roku 1961 drużynę pod swój patronat przejmuje Lubuska Fabryka Zgrzeblarek Budowlanych. Awans to I ligi zielonogórscy żużlowcy wywalczyli 3 lata później w roku 1964.

Od lat 70-tych drużyna występuje już pod nazwą Falubaz, jednak jej pozycja w lidze nie jest stabilna. Balansuje pomiędzy I a II ligą. Kolejne lata istnienia klubu to zmiany właścicieli i sponsorów oraz ponowna zmiana nazwy. Niezwykle mocną pozycję w żużlowym świecie miał zielonogórski zespół w latach 80-tych, to wtedy na jego koncie zagościły liczne tytuły mistrzowskie.

Lata 90-te to ponownie balans między II a I ligą. Dopiero rok 2008 przynosi pewną stabilizację drużynie, a wraz z nią brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski. Rok później żużlowcy ponownie wracają do nazwy Falubaz i to właśnie w tym roku zdobywają tytuł mistrza Polski zarówno w drużynie jak i w parach. Rok 2011 był niezwykle udany dla Falubaza, na  jego koncie ponownie znalazł się tytuł drużynowego mistrza Polski.

Pogoda Zielona Góra

Dzisiaj

25
Wiatr:
9 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
29.5 °C

Galeria zdjęć Zielona Góra

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Zielona Góra

Na Ziemi Lubuskiej położone jest bardzo ciekawe miasto, nowoczesne, pełne szkół, kin, teatrów, przy tym z wieloma atrakcjami wartymi obejrzenia. Miasto to nazywa się Zielona Góra , które...