Palmiarnia

Zielonogórska Palmiarnia to miejsce wyjątkowe. Chyba nie ma nikogo kto będąc w Zielonej Górze nie odwiedziłby tego niesamowitego miejsca. Znajdują się tam przepiękne egzotyczne rośliny, oraz urocza restauracyjka i punkt obserwacyjny, z którego rozciąga się widok na miasto. Warto jednak podkreślić, że powstanie Palmiarni ściśle wiąże się z tradycjami Zielonej Góry, mowa tu oczywiście to tradycjach winnych. Tzw. Park Winny gdzie znajduje się ten piękny oszklony budynek sąsiaduje z dawnym budynkiem Polskiej Wełny  (obecnie znajduje się tam Centrum Handlowe).

Tradycja winna na ziemi lubuskiej ma bardzo długa historię, chociaż nie ma na to żadnych  oficjalnych dowodów ani pism. Jak można doczytać się w kronikach miejskich pierwsze krzewy winorośli posadzono w Zielonej Górze w XII wieku.

W XIX wieku miasto było usłane winnicami i małymi winiarniami. Plantatorzy stawiali na swoich posesjach domki winiarskie. Niewiele jednak z nich przetrwało. To właśnie wokół  takiego budynku powstała dzisiejsza Palmiarnia. Budynek o którym mowa należał do winiarza Augusta Gremplera. Jest to postać dosyć ważna w historii miasta. To właśnie on założył pierwszą wytwórnie wina musującego na ziemiach niemieckich..

Kolejną ciekawą rzeczą znajdująca się w okolicach Palmiarni jest figurka chłopca z konikiem. Została ona przygotowana na wystawę w czasie Igrzysk Olimpijskich w Berlinie.

Budynek Palmiarni przebudowywano blisko pięć razy. Pierwszy jej budynek był niewielki i powstał w latach 60-tych XX wieku. Eksponaty w nim także nie były tak okazałe jak dziś. Uruchomiono także kawiarenkę. Popularność Palmiarni była tak duża, że kilka lat po jej otwarciu zapadła decyzja o powiększeniu obiektu.  W nowym budynku znalazło się także miejsce dla parkietu tanecznego.

Kolejne lata istnienia Palmiarni to kolejne jej przebudowy , głównie w celu powiększenia. Przyczyną tego były stale rosnące eksponaty, które wychodziły poza dach budynku. Ostatnia przebudowa rozpoczęła się w 2006 roku, a ukończono ją dwa lata później.

Przed wejściem do Palmiarni znajduje się fontanna przedstawiająca kręcącą się kulę ziemską. Wchodząc do środka naszym oczom ukazuje się figurka Bachusa.  Ponadto wewnątrz można podziwiać przepiękne gatunki roślin, palm a także kaktusów. Dodatkową atrakcję dla zwiedzających stanowi kilka akwariów z interesującymi okazami ryb.

Odwiedzając to piękne miasto na zachodzie Polski jakim jest Zielona Góra, koniecznie trzeba znaleźć czas na zaglądnięcie do Palmiarni. Nie tylko dlatego, że jest to najbardziej popularna atrakcja tego miasta, ale przede wszystkim dlatego, że można tam zobaczyć wspaniałe rośliny.

Pogoda Zielona Góra

Dzisiaj

25
Wiatr:
9 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
29.5 °C

Galeria zdjęć Zielona Góra

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Zielona Góra

Na Ziemi Lubuskiej położone jest bardzo ciekawe miasto, nowoczesne, pełne szkół, kin, teatrów, przy tym z wieloma atrakcjami wartymi obejrzenia. Miasto to nazywa się Zielona Góra , które...