Kościół pw. Najświętszej Marii Panny

To niezwykły budynek nazywany także Kaplicą na Winnicy. Został wzniesiony przez mieszkańców Zielonej Góry w XIV wieku jako wyraz wdzięczności, za przetrwanie epidemii dżumy. Czarna śmierć pochłonęła blisko 700 ofiar. Ci którym udało się uniknąć śmierci opuścili miasto, kryjąc się na terenie winnic, gdzie udało się im przetrwać. I to właśnie tam postawiono kaplicę.

Pierwsza budowla była drewniana i dopiero w XV wieku na jej miejsce postawiono murowany budynek. Co ciekawe w XIX wieku kościółek był własnością jednego z zielonogórskich winiarzy, który prowadził w niej wyszynk wina.

Swój sakralny charakter odzyskała dopiero w połowie lat 90-tych XX wieku.

Obecnie kaplica nie znajduje się na terenie winnic lecz wśród zabudowy miejskiej. Warto udać się w to niezwykłe miejsce. Z okolic kaplicy roztacza się malowniczy widok na porośnięte lasem Wały Zielonogórskie, a także pradolinę Czarnej Strugi i Śląskiej Ochli.

Pogoda Zielona Góra

Dzisiaj

13
Wiatr:
11 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
15.5 °C

Galeria zdjęć Zielona Góra

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Zielona Góra

Na Ziemi Lubuskiej położone jest bardzo ciekawe miasto, nowoczesne, pełne szkół, kin, teatrów, przy tym z wieloma atrakcjami wartymi obejrzenia. Miasto to nazywa się Zielona Góra , które...