Konkatedra pw. św. Jadwigi

Ten niezwykły kościół pochodzi z XIII wieku. Wtedy właśnie został ufundowany przez Konrada I Głogowskiego. Dodatkową ciekawostką jest, że to najstarszy zabytkowy budynek w  Zielonej Górze.

W roku 1419 na terenie Świątyni miał miejsce pożar, który prawie w całości strawił budynek. W związku z tymi wydarzeniami podjęto decyzję o jego odbudowie. Nowy budynek w całości był murowany, a niektóre jego elementy zachowały się do dnia dzisiejszego. Nie był to jedyny pożar, który dotknął katedrę. Działo się to na przełomie wieków jeszcze trzy razy. W latach 1582, 1621 i w 1651. Ostatni pożar był aż tak dotkliwy, że prace naprawcze trwały blisko 25 lat. W XVIII wieku miała miejsce katastrofa budowlana na terenie kościoła, zawaliła się bowiem wieża, a razem z nią ściany prezbiterium i jednej z naw.

Patronat na świątynią książęta głogowscy utrzymywali do XV wieku.  Wtedy właśnie został on przekazany żagańskiemu konwentowi augustiańskiemu. W chwili gdy ostatni zielonogórski proboszcz przeszedł na luteranizm, świątynie przejęli protestanci.

W czasie trwania wojny trzydziestoletniej kościół kilkukrotnie trafiał w ręce katolików. Pozostał w nich ostatecznie w XVII wieku gdy oficjalnie starosta głogowski przekazał go katolikom, wtedy też z inicjatywy proboszcza o. Melchiora Pistriuma rozpoczęła się odbudowa parafii. Na początku XVIII wieku Zielona Góra została zajęta przez protestanckie wojska  Fryderyka II. Był to czas niesprzyjający katolikom. Wtedy także runęła wcześniej wspomniana wieża kościelna. Zarządcy katedry byli zmuszeni zaciągnąć ogromne pożyczki na remont. 

Wiek XIX to okres wzmożonej działalności katolików w Zielonej Górze. Powstawały liczne organizacje katolickie, a liczba parafian  kościoła św. Jadwigi uległa zwiększeniu. Lata I i II wojny światowej były nieco spokojniejsze dla parafian. Wraz z końcem II wojny światowej na stanowisku proboszcza pojawił się ks. Kazimierz Michalski. Społecznik i wspaniały duszpasterz, który z zaangażowaniem organizował życie parafian realizując liczne akcje pomocy oraz stowarzyszenia i grupy katolickie. Na stałe musiał opuścić parafię w 1960 roku. w jego miejsce proboszczem uczyniono księdza Władysława Nowickiego, który kierował parafią św. Jadwigi do 1992 roku.  wtedy właśnie oficjalnie podniesiono kościół pod wezwaniem św. Jadwigi do rangi Konkatedry.

Odwiedzając Zieloną Górę na pewno warto zajrzeć do tej pięknej świątyni o tak bogatej i niełatwej historii. Mimo tak niesprzyjających warunków na przełomie wieków przetrwała i cieszy oczy zwiedzających i mieszkańców ziemi lubuskiej do dnia dzisiejszego.

Pogoda Zielona Góra

Dzisiaj

1
Wiatr:
9 km/h
Opady:
1 mm
T. odczuwalna:
-6 °C

Galeria zdjęć Zielona Góra

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Zielona Góra

Na Ziemi Lubuskiej położone jest bardzo ciekawe miasto, nowoczesne, pełne szkół, kin, teatrów, przy tym z wieloma atrakcjami wartymi obejrzenia. Miasto to nazywa się Zielona Góra , które...