Przewodnik Wólka Dłużewska

Wólka Dłużewska jest to wieś położona w województwie mazowieckim, należy do powiatu mińskiego i gminy Siennica. Jest to maleńka miejscowość, która jest zamieszkiwana zaledwie przez kilkuset mieszkańców. Znajdują się tutaj idealne tereny dla osób pragnących spróbować agroturystyki, wokół roztaczają się malownicze tereny, krajobrazy. Świetne miejsce, jeżeli człowiek chce się wyciszyć, zasmakować wiejskiego stylu życia, obcować z naturą.

Będąc w okolicach Wólki Dłużewskiej koniecznie trzeba wybrać się na Wólczańską Górę. Leży ona około 700 m na południe od Wólki Dłużewskiej, tak więc jeżeli pogoda na to pozwala, najlepiej jest się tam wybrać pieszo, ewentualnie rowerem, aby móc podziwiać pobliskie piękne krajobrazy. Żeby być zdolnym w pełni docenić piękno Wólczańskej Góry, zdecydowanie najkorzystniej będzie udać się tam od strony nadświdrzańskich łąk. Zobaczymy dość wysoki, izolowany i zalesiony garb, wznoszący się blisko 30 m ponad poziom doliny. Jest to dosyć nietypowe, jeżeli weźmiemy pod uwagę mazowieckie warunki. Wyraźnie góruje on nad okolicą. W przeszłości w wyższej partii tegoż wzgórza rozpoznawano relikt tajemniczego wału, którego pochodzenie ciężko wyjaśnić. Znajdowano tam również przeróżne fragmenty pradziejowej ceramiki. Przypuszczano, że Wólczańska Góra mogła być miejscem kultu słowiańskich pogan.

Zdaniem wielu geomorfologów, wał ten jest wspaniałym przykładem ozu - polodowcowej formy wyniesionej wskutek osadzania piasku i żwiru poprzez wody płynące pod lądolodem lub w jego szczelinach. W celu ochrony i zwrócenia większej uwagi na tę formę krajobrazu, w 1978 r. całe wzgórze zostało objęte granicami rezerwatu "Wólczańska Góra". W prześwitach między sosnami pięknie z góry widać zieloną dolinę Świdra, który jest prawym dopływem Wisły, wraz ze starorzeczami. Na szczycie znajduje się pamiątka z II wojny światowej - samotna mogiła kresowiaka, kaprala Piotra Szczuckiego z Krzemieńca, który 14 września 1939 r. zginął w bitwie pod Wólką Dłużewską.

W Wólce Dłużewskiej znajduje się godne polecenia gospodarstwo agroturystyczne Dolina Bobrów. Cena za nocleg wynosi 35 zł dla dorosłych i 25 zł dla dzieci. Do dyspozycji są 4 pokoje, od 1-osobowego aż po 4-osobowe. Na terenie gospodarstwa znajdują się: ogród z oczkiem wodnym i skalniakiem, altanka z ławeczkami i stolikiem, plac zabaw z huśtawkami i piaskownicą, miejsce na ognisko, grill, parking, a ponadto pola uprawne, łąki, pastwiska oraz warzywnik. W gospodarstwie można kupić świeże mleko, jaja, przetwory mleczne, domowe wędliny i inne wytwarzane tu produkty spożywcze. Niedaleko gospodarstwa są stawy rybne i rzeka Świder - możliwość wędkowania, kąpieli, organizowania spływów kajakowych.

Dla grup dzieci i młodzieży organizowane są zajęcia edukacyjne, które w zależności od pory roku, ukazują realia wiejskiego życia, na przykład kwaszenie ogórków i kapusty, proces pozyskiwania lnu, uprawa roli, wytwarzanie przetworów mlecznych czy rozpoznawanie warzyw i ziół. Oferta wypoczynku jest całoroczna, skierowana do osób indywidualnych, rodzin z dziećmi i zorganizowanych grup.

Mapa Wólka Dłużewska