Przewodnik Witów

Witów, wieś położona u podnóża Tatr w gminie Kościelisko. Leży na terenie Doliny Lejowej i Chochołowskiej oraz Rowu Podtatrzańskiego i malowniczej doliny Czarnego Dunajca, rzeki, która po złączeniu górskich potoków – Kirowej i Siwej Wody rozpoczyna w Witowie swój bieg. Pod względem zajmowanego terenu jest największą miejscowością w gminie Kościelisko. Jednak nie wszystkie rejony wsi są zamieszkałe. Górskie szczyty, z których najwyższy to Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m), teren TPN oraz doliny rzeczne służą turystom do uprawy białego szaleństwa lub spacerów. Zamieszkała część wsi to teren wzdłuż drogi wojewódzkiej prowadzącej do Zakopanego i osady Kojsówka, Płazówka i Roztoki.

 

          Witów to przede wszystkim miejscowość turystyczna z bazą noclegową i zapleczem gastronomicznym. Na terenie wsi znajduje się wiele pensjonatów, hoteli, domów turystycznych o różnym standardzie. W zimie przygotowane są trasy do narciarstwa zjazdowego, wyciągi orczykowe, i jeden krzesełkowy, stacja narciarska Witów-Ski, szkoła narciarstwa i snowboardu prowadzona przez olimpijkę Jagnę Marczułajtis, a także duma Witowian, czyli wspaniały Snow Park, na terenie którego miłośnicy ekstremalnej jazdy na nartach lub snowboardzie mogą szaleć do woli, bez obawy, że przypadkowej osobie zrobią krzywdę. Gdy komuś brakuje umiejętności to instruktorzy szkoły snowboardowej udzielają lekcji. Amatorom spokojniejszej formy wypoczynku gospodarze proponują liczne kuligi z pochodniami, ogniska i pieczone kiełbaski w mroźne wieczory i oczywiście przepiękne szlaki spacerowe.

 

          Ze zrozumiałych względów nieco inne atrakcje czekają na turystów przybywających do wsi latem. Z cyklicznych letnich imprez warto wymienić organizowane cyklicznie w ostatnią niedzielę lipca „Witowiańsko Watra” z uroczystym rozpaleniem watry – góralskiego ogniska. W tym dniu turyści, przy wtórze góralskiej muzyki podziwiają miejscowe stroje, w których paradują tubylcy oraz smakują miejscowe specjały. Nieco później odbywa się festyn „Święto Lasu”, czyli Watra Tatrzańska pokazująca kulturalne bogactwo całego regionu. Festyn organizowany jest przez „Wspólnotę Leśną” Wsi Tatrzańskich (w Witowie jest siedziba Wspólnoty) na Siwej Polanie. Podczas tego festynu również promuje się kulturę góralską. Na scenie tańczą i śpiewają okoliczne zespoły ludowe, na licznych straganach można kupić wyroby rękodzielnicze miejscowych twórców, a także posilić się specjałami miejscowej kuchni. Na obydwu festynach swój repertuar prezentował zespół folklorystyczny witowianie, którego korzenie sięgały lat 30. XX w. Obecnie zespół zawiesił działalność, bowiem liczył zbyt mało członków, ale pałeczkę od dorosłych przejęli Mali Witowianie – zespół dziecięcy działający przy szkole podstawowej i gimnazjum. Dzieci uczą się góralskich piosenek i tańców, koncertują na ważnych uroczystościach w regionie i na być może w przyszłości odtworzą zespół dorosły. Gdyby to się nie udało to i tak Witów ma tyle do zaoferowania turystom, że chętnych do odwiedzenia tej rozległej wsi na pewno nie zabraknie.

Mapa Witów

Galeria zdjęć Witów

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl