Zamek Prezydenta RP w Wiśle (Rezydencja)

Ten ciekawy modernistyczny budynek powstał  w okresie XX -lecia międzywojennego dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Autorem projektu był niejaki Adolf Szyszko-Bohusz. Stanowił oficjalną rezydencję polskich głów państwa w latach 1933-1952. Od 2002 roku ponownie stał się miejscem wypoczynku Prezydentów RP.

Po II wojnie światowej Zamek służył urzędnikom państwowym jako miejsce wypoczynku i rekreacji. Niejednokrotnie gościł Bolesława Bieruta i Konstantego Rokossowskiego. Dwa razy do roku pojawiali się tutaj Cyrankiewicz, Jaroszewicz i Gierek. Co ciekawe często gościli tu także ludzie nauki i sztuki między innymi prof. Kotarbiński i Pieniążek oraz Nina Andrycz, Iga Cembrzyńska i Władysław Hańcza.

Do 2002  roku mimo iż Zamek  nie był rezydencją głowy państwa, cały czas należał do Skarbu Państwa. Na wniosek prezydenta Kwaśniewskiego w latach 2003-2005 przeszedł gruntowny remont i od tego momentu stał się ponownie oficjalną siedzibą głowy państwa.

Zameczek mino tego, że jest siedzibą prezydenta jest udostępniony zwiedzającym. Można zwiedzać wyremontowane wnętrze. Co ciekawe znajduje się tam zachowany gabinet Ignacego Mościckiego i chociaż po wojnie zniknęło sporo wyposażenia można podziwiać niektóre jego fragmenty zachowane do dziś.

Obok Zamku znajduje się kaplica św. Jadwigi Śląskiej. Jest to urzekający budynek w stylu tyrolskim.  W środku znajduje się figura Jadwigi Śląskiej z sakiewką w dłoni, która została podarowana przez Jolantę Kwaśniewską. W kaplicy znajduje się także chrzcielnica dar prezydenta Kwaśniewskiego, a nad nią ofiarowany przez Marię Kaczyńską krzyż. Ponadto znajduje się w kaplicy mosiężne tabernakulum podarowane pod koniec 2009 roku przez prezydentową Kaczyńską. Wartym uwagi jest także fakt, że kaplica znajduje się na śląskim szlaku architektury drewnianej.

Pogoda Wisła

Dzisiaj

11
Wiatr:
16 km/h
Opady:
1.8 mm
T. odczuwalna:
9.5 °C

Galeria zdjęć Wisła

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Wisła

Wisła , niewielkie miasto leżące w województwie śląskim, w Beskidzie Śląskim . Jego centrum znajduje się na wysokości 430 m n.p.m. W ostatnich latach znane głównie dzięki polskiemu skoczkowi...