Przewodnik Wisła

Wisła, niewielkie miasto leżące w województwie śląskim, w Beskidzie Śląskim. Jego centrum znajduje się na wysokości 430 m n.p.m. W ostatnich latach znane głównie dzięki polskiemu skoczkowi narciarskiemu, Adamowi Małyszowi.

Mimo że pierwszy dokument wspominający wieś pochodzi z 1615roku, pierwsi osadnicy pojawili się na terenie dzisiejszej Wisły już kilkanaście lat wcześniej, na przełomie XVI i XVII wieku. Wisła, będąca początkowo wsią, charakteryzowała się głównie wypasem owiec, jednak ten rodzaj gospodarki wkrótce upadł, ustępując miejsca turystyce, którą coraz szerzej uprawiano w tym rejonie. Dwa duże skoki rozwojowe miasta nastąpiły w drugiej połowie XIX wieku oraz w okresie międzywojennym, kiedy to Wisła zyskała tytuł ośrodka letniskowego, uzdrowiskowego i narciarskiego. Prawa miejskie nadano w 1963 roku.

 

Do najciekawszych zabytków Wisły należy zaliczyć:

  • Pałacyk Myśliwski Habsburgów, wybudowany w latach 1897-1898;

  • karczmę z 1794 roku, w której mieści się obecnie Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego;

  • wzniesiony w latach 1929–1930 Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w którym gościli m.in. premier Józef Cyrankiewicz, Edward Gierek oraz Aleksander Kwaśniewski;

  • sąsiadująca z Zamkiem Prezydenta Kaplica pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej z 1909r.;

  • kościół ewangelicki wybudowany w 1838 r.;

  • pierwszy hotel w Wiśle - „Piast”, wybudowany około 1885 r.;

  • powstały w latach 1931 - 1933 siedmioprzęsłowy wiadukt kolejowy o długości 120 m i wysokości 25 m.

 

W ostatnich latach Wisła stała się jednym z najbardziej znanych miast w Polsce, głównie za sprawą skoczka narciarskiego, Adama Małysza. Urodzony w Wiśle 3 grudnia 1977 roku, utytułowany zawodnik, zdobywca nie tylko wielu medali (w tym medali olimpijskich), ale i Pucharu Świata w skokach narciarskich. Swoją karierę zakończył w 2011 roku.

Fani polskiego skoczka z pewnością powinny odwiedzić Galerię „Sportowe Trofea Adama Małysza” oraz Muzeum Narciarstwa.

 

Wisła od zawsze jest miastem nastawionym na sport i rekreację. Przebywający w mieście turyści mogą korzystać z kilkudziesięciu kilometrów pieszych szlaków, 16 wyciągów narciarskich oraz 15 kilometrów tras zjazdowych. Głównymi obiektami sportowymi są: kompleks skoczni narciarskich Centrum, w skład którego wchodzą 3 skocznie oraz skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle-Malince, oddana do użytku w 2008 roku.

Dla spragnionych wrażeń: parki linowe, zorbing (polegający na staczaniu się ze zbocza góry w sferycznej kuli), quady, tory gokartowe oraz paintball i łucznictwo.

 

Poza zapleczem sportowym miasto ma do zaoferowania szeroko rozbudowaną bazę noclegową i agroturystyczną. W mieście działają także: Towarzystwo Kulturalne Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca, Towarzystwo Miłośników Wisły (powstałe w 1905 roku) oraz Stowarzyszenie "Grupa Twórców Wiślanie", skupiająca około 40 osób działających w różnych dziecinach kultury i sztuki.

Ponadto z Wisłą związani są m.in. honorowy obywatel miasta, Prezydent Polski w latach 1926 – 1939, Ignacy Mościcki oraz trener Adama Małysza, Apoloniusz Tajner.

Mapa Wisła

Galeria zdjęć Wisła

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl