Zameczek myśliwski Habsburgów z 1897 roku

To niezwykle uroczy budynek, wykonany w stylu alpejskim. Inicjatorem jego powstania był arcyksiążę Ferdynand Habsburski, którego urzekła niezwykle piękna beskidzka przyroda. Pierwotnie zameczek mieścił się na polanie Przysłop, gdzie został wzniesiony w 1897 roku.

Na polowania organizowane przez arcyksięcia i jego małżonkę przybywali arystokraci z całej Europy. Co ciekawe Ferdynand Habsburg i jego goście do tego stopnia upodobali sobie polowania na występujące w Beskidach gatunki ptaków, że ich populacja spadła do tego stopnia, że groziło im wymarcie. Okres I wojny światowej  to lata kiedy Zameczek Myśliwski Habsburgów bardzo często był odwiedzany przez stacjonujący w Cieszynie Sztab Wojskowy. Gościli tu niejednokrotnie cesarz Wilhelm II, a także marszałek Hindenburg. Wraz z końcem wojny na mocy traktatów pokojowych majątek Habsburgów znacjonalizowano i wcielonodo odradzającego się państwa polskiego. Między czasie Zameczek został ograbiony i zniszczony przez miejscowych. Po tym wydarzeniu podjęto decyzję o utworzeniu w murach byłego Zamku Myśliwskiego Schroniska. Po generalnym remoncie budynek już jako schronisko oddano do użytku, miało to miejsce w 1925 roku. Ciekawostką jest, że w czasie II wojny światowej w okolicach Schroniska ukrywały się oddziały partyzanckie, a po jej zakończeniu okoliczne lasy stały się schronieniem dla partyzantów walczących z komunizmem.

Wraz ze zwiększającym się ruchem turystycznym w Beskidach zapadła decyzja o budowie nowego schroniska. Pomieszczenia jakimi dysponował Zameczek nie były na tyle duże by pomieścić wciąż powiększającą się rzeszę odwiedzających tamte regiony.

W chwili obecnej tej urokliwy zabytek mieści się w centrum Wisły gdzie został przeniesiony w roku 1985. W jego murach ma siedzibę PTTK. Co ciekawe we wnętrzu zachował się pierwotny układ pomieszczeń. Zameczek znajduje się na szlaku śląskiej architektury drewnianej.

Wizyta w tym niezwykłym budynku przeniesie nas w odległe czasy i pozwoli dostrzec  piękno dawnej Wisły.

Pogoda Wisła

Dzisiaj

12
Wiatr:
16 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
14 °C

Galeria zdjęć Wisła

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Wisła

Wisła , niewielkie miasto leżące w województwie śląskim, w Beskidzie Śląskim . Jego centrum znajduje się na wysokości 430 m n.p.m. W ostatnich latach znane głównie dzięki polskiemu skoczkowi...