Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego

To niezwykłe Muzeum Ziemi Beskidzkiej znajduje się przy ulicy Stellera 1. Zostało otwarte w latach 60-tych XX wieku. Jego budynek sprawia ciekawe wrażenie, jest to bowiem XVIII wieczna karczma. Warto podkreślić, że placówka ta działa nie tylko na terenie Wisły, ale także Koniakowa, Istebnej, Brennej i Jaworzynki.

W Muzeum możemy zobaczyć dwa rodzaje ekspozycji stałą i czasową. Ekspozycja stała to zbiór, który przedstawia  kulturę i historię górali śląskich. Można znaleźć tu eksponaty dotyczące pasterstwa, a także obróbki wełny i lnu. Ciekawe zapewne będą także eksponaty dotyczące ludowego rzemiosła czyli bednarstwa, kowalstwa i stolarstwa. W salach Muzeum znajdują się także typowe stroje góralskie zarówno męskie jak i damskie. Nie zabraknie tu także rekonstrukcji typowej dla śląskich górali chaty.

Jeśli chodzi o eksponaty i wystawy czasowe to należą do nich zbiory z zakresu etnografii, fotografii oraz historii.

Placówka  nosi imię swego założyciela Andrzeja Podżorskiego, znakomitego badacza i pasjonata kultury góralskiej.

Dla miłośników regionu beskidzkiego i nie tylko wizyta w Muzeum będzie na pewno sporą atrakcją i lekcją historii.

Pogoda Wisła

Dzisiaj

23
Wiatr:
9 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
27 °C

Galeria zdjęć Wisła

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Wisła

Wisła , niewielkie miasto leżące w województwie śląskim, w Beskidzie Śląskim . Jego centrum znajduje się na wysokości 430 m n.p.m. W ostatnich latach znane głównie dzięki polskiemu skoczkowi...