Kościół ewangelicko - augsburski pod wezwaniem Ap. Piotra i Pawła w Wiśle

Ta niezwykła świątynia została wzniesiona w latach 30-tych XIX wieku. Jego pierwotny projekt autorstwa Edwarda Koebera nie przewidywał budowy wieży ani dzwonów. Kościół miał być prostą klasycystyczną budowlą z trzema nawami. Wieża kościelna powstała dopiero w latach 60-tych. Wnętrze świątyni jest urządzone w typowy dla kościołów protestanckich sposób. Znajdują się tam dwukondygnacyjne empory w bocznych nawach. Są to architektoniczne elementy, występujące jako odrębna kondygnacja przypominająca antresolę.

W środku świątyni dominują białe barwy. Dzięki czemu od razu po wejściu naszą uwagę przykuwa ołtarz z witrażem oraz piękna ambona. Witraż znajdujący się w części ołtarza przedstawia Apostołów Piotra i Pawła. Jak potwierdzają sygnatury umieszczone na witrażu został on wykonany w roku 1932 przez krakowską pracownię witraży.

Odwiedzając tą ciekawą świątynię od razu można dostrzec różnice między kościołem protestanckim a katolickim.  W czasie wizyty w Wiśle warto go odwiedzić. Należy pamiętać jednak, że kościół na co dzień jest zamknięty a obejrzeć jego wnętrze można jedynie w trakcie trwania nabożeństwa.

Pogoda Wisła

Dzisiaj

25
Wiatr:
9 km/h
Opady:
1.8 mm
T. odczuwalna:
30.5 °C

Galeria zdjęć Wisła

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Wisła

Wisła , niewielkie miasto leżące w województwie śląskim, w Beskidzie Śląskim . Jego centrum znajduje się na wysokości 430 m n.p.m. W ostatnich latach znane głównie dzięki polskiemu skoczkowi...