Jezioro Czerniańskie w Wiśle Czarne

To utworzony w 1973 roku zbiornik retencyjny, w miejscu gdzie Biała i Czarna Wisełka się łączą czyli w Wiśle Czarne. Plany jego budowy pojawiły się pod koniec lat 60-tych, a sama budowa zbiornika trwała około 5 lat. Rezerwy wody znajdujące się w jeziorze miały stanowić zapas wody pitnej dla coraz liczniej budowanych ośrodków wczasowych na terenie Wisły.

Ten zbiornik retencyjny pięknie wkomponował się w beskidzki krajobraz, z biegiem lat stając się jego atrakcją. Co ciekawe jezioro nie stanowi atrakcji dla miłośników sportów wodnych. Jako, że jest to zbiornik wody pitnej obowiązuje tam całkowity zakaz kąpiel oraz uprawiania sportów.

To piękne Jezioro w czasie wielkiej powodzi w 1997 roku napędziło sporo strachu mieszkańcom Wisły. W wyniku bardzo intensywnych opadów woda w zbiorniku była bliska przelania. Napór był tak silny, że obawiano się przerwania zapory. Groziłoby to zalaniem centrum miasta. Na szczęście sytuacja została opanowana i wszystko skończyło się pomyślnie.

Pogoda Wisła

Dzisiaj

25
Wiatr:
9 km/h
Opady:
1.8 mm
T. odczuwalna:
30.5 °C

Galeria zdjęć Wisła

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Wisła

Wisła , niewielkie miasto leżące w województwie śląskim, w Beskidzie Śląskim . Jego centrum znajduje się na wysokości 430 m n.p.m. W ostatnich latach znane głównie dzięki polskiemu skoczkowi...