Przewodnik Szklarska Poręba

                 W województwie dolnośląskim znajduje się wieje miejscowości, które ze względu na swoje położenie geograficzne są miejscami niezwykle atrakcyjnymi zwłaszcza pod względem turystycznym. Jedną z takich miejscowości, która administracyjne przynależna jest województwu dolnośląskiemu, jest Szklarska Poręba. Miasto to jest częścią gminy i tej samej nazwie i należy do powiatu jeleniogórskiego. Położenie Szklarskiej Poręby to dolina rzeki Kamiennej oraz jej dwóch dopływów - Szklarki i Kamieńczyka. Miasto znajduje się również od swojej południowej strony na stokach Karkonoszy, od strony północnej na stokach Gór Izerskich, od strony wschodniej otaczają zaś Szklarską Porębę Pogórze Karkonoskie, które jest jednocześnie naturalną granicą oddzielającą miasto od Kotliny Jeleniogórskiej. Od połowy XIX wieku Szklarska Poręba funkcjonuje jako zarówno największa jak i jednocześnie najbardziej znana stacja klimatyczna na terenie całego Dolnego śląska. Bardzo często panujące na terenie Szklarskiej Poręby warunki klimatyczne porównywane są z tymi, które charakteryzują zwykle miejscowości alpejskie znajdujące się na wysokości około 2000 metrów nad poziomem morza. Szklarska Poręba jako miasta podzielona jest na kilka mniejszych jednostek. Zalicza się do nich Białą Dolinę, Szklarska Poręba Górna, Marysin, Szklarska Poręba Średnia oraz Szklarska Poręba Dolna. Dodatkowo jako administracyjną część Szklarskiej Poręby zalicza się również Jakuszyce.

Szklarska Poręba jest miejscowością o charakterze turystycznym. Jest bardzo popularna wśród entuzjastów sportów rowerowych. Zarówno na terenie samej Szklarskiej Poręby, jak i jej okolic utworzona jest gęsta sieć tras rowerowych, wzdłuż których udać można się na naprawdę fascynujące wyprawy. Łączną długość tras rowerowych określa się na ponad 200 kilometrów. Na jej długości znajdują się odcinki o różnych stopniach trudności, co umożliwia uprawianie tego sportu zarówno w formie nieco bardziej wyczynowej jak i zwyczajnie rekreacyjnej. Szklarska Poręba jest również fenomenalną bazą wypadową na rowerowe wycieczki w Karkonosze (zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej) a także Gór Izerskich, które prowadzą dalej do wielu ciekawych pobliskich miejscowości. Szklarska Poręba funkcjonuje również jako Ośrodek Sportów Zimowych a to z kolei czyni to miejsce niezwykle atrakcyjnym również w okresie zimowym. Takie a nie inne położenie geograficzne stwarza naprawdę fenomenalne warunki do uprawiania sportów zimowych. Nic więc dziwnego, że podcza sezonu zimowego w Szklarskiej Porębie jest niejednokrotnie tak tłoczno, że nie sposób nie znaleźć nie tylko miejsca noclegowego ale także bardzo często miejsca parkingowego. Szacuje się, że pokrywa śnieżna na terenie Szklarskiej Poręby zalega nawet 110 dni w ciągu całego roku, a to jest kolejnym argumentem dla przyjeżdżających tam miłośników narciarstwa, dla których sezon w innych miejscowościach trwa zwykle znacznie krócej.

                Jako centrum narciarstwa zjazdowego uznaje się masyw Szrenicy, będący szczytem górskim położonym w Karkonoszach (w ich zachodniej części). Na terenie miejscowości funkcjonuje wiele wyciągów narciarskich, które proponują narciarzom różnego rodzaju trasy. Śnieżnym szaleństwem na stokach w Szklarskiej Porębie mogą cieszyć się zarówno profesjonaliści jak i amatorzy tej dyscypliny sportowej. Na terenie miasta utworzone są również bardzo dobre warunki sprzyjające uprawianiu narciarstwa biegowego. Na terenie Jakuszyc, a więc najwyżej usytuowanej części Szklarskiej Poręby, utworzone zostały trasy dla narciarzy biegowych, które na terenie całej Europy Środkowej uchodzą za najlepsze. Niejednokrotnie ze względu takie a nie inne warunki narciarskie Szklarską Porębę przyjęło się nazywać Polską Alaską czy też Polską Skandynawią.

Ważnym wydarzeniem związanym z narciarskimi uwarunkowaniami tego dolnośląskiego miasta jest największa impreza o charakterze masowym na terenie całego kraju - Bieg Piastów. Szklarska Poręba jest miastem niezwykłym, który daje turyście całe bogactwo przepięknych, często zapierających dech w piersi, krajobrazów. Zwłaszcza podczas zimy śnieżne pokrywy przykrywające urokliwe domy i znajdujące się w pobliżu górskie masywy komponują się tam w naprawdę niesamowite widoki. Mimo ogromnych walorów podczas zimy miejscowości tej niemożna nie uznać jako atrakcyjną również podczas cieplejszych pór roku. Szklarska Poręba jest związana z pewną legendą - Ducha Gór, która narodziła się już ponad 1000 lat temu. Nieopodal Leśnej Huty znajduje się zresztą największa rzeźba postaci Ducha Gór. Mimo, iż sama Szklarska Poręba jest z pewnością miejscem niezwykłym, nie sposób nie wspomnieć również o okolicznych miejscowościach, w których na turystę czekają różnego rodzaju atrakcje.

                 Wspaniałym, ściśle związanym z przyrodą, miejscem jest z pewnością znajdujący się w polskich Sudetach Wodospad Kamieńczyka, który na terenie całego pasma górskiego Sudetów uchodzi za najwyższy tego rodzaju twór przyrody. Niezwykle ciekawym obiektem jest również kolej Izerska, która jest linią kolejową znajdującą się w Karkonoszach i Górach Izerskich. Warto wspomnieć również o znajdującym się między Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem „Zakręcie Śmierci”, pod nazwą którego kryje się niezwykły punkt widokowy. Niezwykły nie tylko ze względu na przepiękne widoki jakie się rozciągają z tego miejsca, ale również ze względu na to, że jak sama nazwa wskazuje jest to bardzo ostry zakręt będący częścią drogi wojewódzkiej numer 358. Obecnie, ze względu na wypoczynkowo-turystyczny charakter Szklarskiej Poręby, na terenie tej miejscowości funkcjonuje wiele kwater, pensjonatów i innych miejsc noclegowych. Również jeśli chodzi o inne usługi związane z sektorem turystycznym - na przykład gastronomie, w Szklarskiej Porębie nie można z pewnością narzekać na ich brak. Jest to miejscowość, która w bardzo wysokim stopniu przygotowana została na miejscowość turystyczną. Nic więc dziwnego, że w ciągu całego roku w Szklarskiej Porębie spotkać można tak wielu turystów chcących nacieszyć się jej niepowtarzalnym klimatem.

Pogoda Szklarska Poręba

Dzisiaj

22
Wiatr:
4 km/h
Opady:
2.8 mm
T. odczuwalna:
26.5 °C

Mapa Szklarska Poręba

Galeria zdjęć Szklarska Poręba

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl