Przewodnik Szczecinek

We wschodniej części Pojezierza Drawskiego, na granicy z Pojezierzem Szczecineckim, leży miasto Szczecinek. Jest to duży węzeł drogowy i kolejowy, a jego strategiczne położenie miało duży wpływ na historię miasta. Liczy sobie ono 700 lat, a jego nazwa Nowy Szczecin znana jest w wielu językach. Usytuowane jest na przesmyku między jeziorami Wielimie, Trzesiecko i Wilczkowo. Łączą je rzeka Nizica oraz liczne kanały i potoki.

We wczesnym średniowieczu na Wzgórzu Przemysława (Bismarcka) i nad brzegiem jeziora były grodziska obronne. Po ich zniszczeniu książę wołogoski Warcisław IV założył miasto. Na wyspie na jeziorze Trzesiecko (dziś półwysep, bo wody się obniżyły) została wybudowana warownia. Wielokrotnie rozbudowywano, przebudowywano i niszczono ten zamek. W latach 1409 i 1423 na zamku odbyły się zjazdy krzyżacko-pomorskie, uczestniczyli w nich wielcy mistrzowie krzyżaccy i książęta pomorscy, w drugim również król Danii, Szwecji i Norwegii Eryk I. Na szczęście dla Polski, nie dały politycznych efektów. W pierwszej połowie XVII wieku stanowił oprawę wdowią Gryfitów.

W czasie wojny trzydziestoletniej przechodziły tamtędy wszystkie walczące armie, powodując znaczne zniszczenia. W 1640 roku księżna Jadwiga ufundowała jedno z pierwszych na Pomorzu gimnazjów. W 1653 roku Szczecinek przypadł Brandenburczykom, a w 1701 roku stał się częścią Królestwa Prus. W latach 1707-1709 na zamku przebywał kanclerz wielki litewski Karol Stanisłąw Radziwiłł z rodziną. Pod koniec XVIII wieku zaczął się rozwój przemysłu, w zamku powstała wówczas fabryka pasów. W XIX wieku część zamku rozebrano, a resztę przekształcono na szpital i przytułek. W I połowie XX wieku przebudowano zamek do dzisiejszej postaci.

W okresie międzywojennym Szczecinek był popularną miejscowością turystyczną. Hitlerowcy umocnili miasto budując koszary w mieście i umocnienia Wału Pomorskiego na zachód od miasta. W zamku miało siedzibę gestapo. We wrześniu 1939 roku ze Szczecinka wyruszyła armia gen. H. Guderiana na Polskę. W 1945 roku miasto było mało zniszczone, zamek zajęło wojsko, ludność została wysiedlona do Niemiec, na ich miejsce przybyli emigranci zza Buga. Miasto nadal stanowiło ośrodek turystyczny. W latach 60-tych w zamku otwarto schronisko turystyczne. W latach 90-tych zamek sprzedano osobie prywatnej, aktualnie stoi zrujnowany.

Miasto ma wiele zabytków, obiektów turystycznych i sportowych, odbywają się imprezy kulturalne. Chyba najciekawszym obiektem jest największy w Europie wyciąg do nart wodnych, liczy sobie 1100 m. Wzdłuż całej długości miasta, na brzegu jeziora Trzesicko, rozciąga się Park Miejski. Założono go w końcu XIX wieku, rosną tam liczne drzewa egzotyczne: grujecznik japoński, choina kanandyjska, świerk kłujący, cyprysik i inne. Park był natchnieniem dla Richarda Straussa do skomponowania w 1934 roku opery "Daphne".

Mapa Szczecinek