Przewodnik Szczebrzeszyn

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”. Ten słynny fragment pochodzący z jednej z bajek autorstwa Jana Brzechwy, funkcjonujący jako polski „łamacz języka”, którego płynne wypowiedzenie niejednokrotnie przysparza sporego problemu, jest z pewnością znany każdemu z nas, jednak nie wszyscy wiedzą, jakim tak naprawdę miastem jest Szczebrzeszyn. Już sama nazwa tego miasta jest nieco zagadkowa.

Istnieje kilka hipotez dotyczących jej etymologii. Pierwsza z nich podaje, że nazwa ta wzięła się od osobowej nazwy Szczebrzecha bądź też Szczebrzesza. Inna hipotezą wiąże z kolei nazwę miasta z tak zwanymi szczebrzuchami (sprzęty wykorzystywane w gospodarstwie domowym) bądź też na przykład z odmienionym w drugiej osobie liczby pojedynczej czasownikiem „szczebrzeszych”, który przetłumaczyć można jako „kłamiesz”.

Szczebrzeszyn zajmuje wschodnią część kraju a położony jest na pograniczu Roztocza oraz Padołu Zamojskiego, gdzie stanowi jedno z głównych miast tej krainy geograficznej. W Szczebrzeszynie plan turysty z pewnością jest napięty. Obiektów i zabytków, które niewątpliwie warto odwiedzić, jest wiele. Do szczebrzeszyńskich zabytków należą głównie budowle sakralne, jednak na terenie miasta znajdują się również inne ciekawe miejsca.

Odwiedzając Szczebrzeszyn niemalże obowiązkowym staje się zwiedzenie cerkwi, późnorenesansowej synagogi, kościoła świętego Mikołaja (gmach tej sakralnej budowli w fenomenalny sposób reprezentuje renesans lubelski), kaplicy świętego Leonarda, pochodzącej z okresu XVII wieku kamiennej kolumny, słynnego zamkowego wzgórza bądź też pałac Zamoyskich. W okolicy miasta znajduje się także cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej, która jest najstarszą budowlą w tym rejonie- data umieszczona na drzwiach wskazuje na pochodzenie cerkwi z roku 1560.

Dla wielu turystów głównym celem przyjazdu do Szczebrzeszyna są fenomenalne warunki przyrodnicze, które stwarzają wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Przykład stanowić mogą fenomenalnie przygotowane szlaki turystyczne, wzdłuż których spacer okazać się może prawdziwą przygodą. W sposób szczególny poleca się spacer po Cetnar – jednym z największych kompleksów leśnych na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Narodowego. Szczebrzeszyn okazuje się również ciekawą alternatywą dla miłośników sportów wodnych, którzy mogą w towarzystwie wspaniałej przyrody spłynąć kajakiem wzdłuż rwącej rzeki.

Bardzo często wracający ze Szczebrzeszyna turyści polecają także trasy rowerowe, szlak których zabiera w niezwykle przepiękne okolice miasta. Na terenie miasta można także spotkać się ze słynnym szczebrzeszyńskim malarzem Piotrem Kołodziejczykiem, który wprowadza turystów w świat malarskiej sztuki i przedstawiaj jej tajniki. Ponieważ Szczebrzeszyn większości z nas kojarzony jest z chrząszczem brzmiącym w trzcinie, drewniany pomnik grającego na skrzypcach owada także znalazł w mieście swoje miejsce (lokalizacja rzeźby to malownicze źródełko, w stronę którego spacer jest wspaniałą alternatywą na spędzenie popołudnia).









Mapa Szczebrzeszyn

Galeria zdjęć Szczebrzeszyn

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl