Przewodnik Skajboty

               Skajboty to niewielka wieś, która leży na terenie malowniczego województwa warmińsko – mazurskiego, około 13 km od Olsztyna. Obecnie, pod względem terytorialnym, należy do gminy Barczewo, na której teren składają się głównie użytki rolne oraz leśne.
               Historia miejscowości Skajboty, której nazwa kształtowała się na przestrzeni lat, sięga już czasów średniowiecza. Założona została przez Henryka z Łajs, a przywilej nadania został podpisany dnia 11 listopada 1362 roku. 27 maja 1487 roku wieś ta została wykupiona prze kanoników od jedynej spadkobierczyni Sophii, wdowy po Michale Schayboth. W etapie początkowym znane jako Skaiboth (od Balthasara Skaiboth), później m.in Scaibot cy Skajwot, dzisiejsze Skajboty obejmowały obszar sięgający 1039 hektarów powierzchni gruntu i stanowiły jedną z większych wsi tych okolic.

               Skajboty z założenia są miejscowością letniskowo – wypoczynkową, kuszącą rokrocznie turystów malowniczymi terenami i czystym powietrzem mazurskim.
Ze względu na swoje położenie, Skajboty mogą stanowić doskonałą bazę wypadową nad okoliczne jeziora mazurskie, w tym: Jeziora Umląg, Bogdany (inna nazwa Jezioro Bogdańskie), Kiebarskie, Kierzlińskie czy Serwent. Znajdująca sie w urokliwym terenie leśnym wieś jest świetnym miejscem dla wszystkich, którzy szukają w czasie urlopowym przede wszystkim spokoju i odpoczynku. Piesze lub rowerowe wycieczki, a także możliwość zbierania owoców leśnych, grzybów, łowienie ryb czy obserwacja występujących tu leśnych zwierząt, z pewnością przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom przebywania na łonie natury.
               Baza agroturystyczna, choć może nie tak rozbudowana i szeroka jak w innych tego rodzaju miejscowościach, oferuje swoim gościom najlepsze warunki pobytu. Niemniej dla osób, które uwielbiają podróże i noclegi pod chmurką, znajdzie sie tu wiele miejsc do rozbicia namiotu, także niemal nad samymi brzegami jezior.

               W okolicy Skajbot znajduje się dom letniskowy, który prowadzi działalność winnicy. Uprawiana tam hodowla winorośli sprawia, że wielu przebywających w Skajbotach turystów chętnie do niej zagląda. W winnicy produkowane jest dostępne dla gości wino, a dodatkową atrakcję z pewnością stanowi fakt, że wszyscy odwiedzający mogą obserwować proces jego powstawania i brać w nim również czynny udział. Zważywszy na fakt, iż w naszym kraju nie jest to popularne zajęcie, wszyscy, którzy zawitają w tę okolicę, wyjadą z niezapomnianymi wrażeniami i wspomnieniami.
               Osoby urodzone w Skajbotach to m.in: Alojzy Śliwa, redaktor gazety "Słowo na Warmi i Mazurach", polski działacz kulturalno-oświatowy Franciszek Sarnowski oraz Józef Lorenckowski, będący w latach sześćdziesiątych prezesem Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Olsztynie.
31 grudnia 1928 roku w Skajbotach założono polską szkołę, która oficjalnie funkcjonowała jeszcze do czasów rozpoczęcia II wojny światowej, do 1939 roku. Niestety stan obecnie nie pełniącego już swojej wcześniejszej funkcji budynku z roku na rok ulega znacznemu i widocznemu gołym okiem pogorszeniu.

Pogoda Skajboty

Dzisiaj

24
Wiatr:
11 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
27.5 °C

Mapa Skajboty