Sandomierz

Przewodnik Sandomierz

Sandomierz , to malownicze miasto położone nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem „małym Rzymem”). Pewnie wszyscy wielbiciele serialu „Ojciec Mateusz” zdążyli dostrzec piękno...

Przewodnik Sandomierz

Sandomierz, to malownicze miasto położone nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem „małym Rzymem”).

Pewnie wszyscy wielbiciele serialu „Ojciec Mateusz” zdążyli dostrzec piękno starego miasta w Sandomierzu (obecnie możliwe jest zwiedzanie Sandomierza i okolic śladami „Ojca Mateusza”).Sandomierz wpisany został do rejestru zabytków jako zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy, zaliczając go do zabytków o światowej randze.

Spacerując uliczkami Sandomierza na starym mieście, czy to w dzień, czy wieczorem, na pewno rzuci nam się w oczy ratusz. Codziennie o godz. 12:00 rozbrzmiewa z niego hejnał sandomierski. Ratusz zbudowany został na planie kwadratu z ośmioboczną wieżą, na której znajduje się zegar słoneczny.

Koniecznie powinniśmy także udać się na Bramę Opatowską, skąd ujrzymy przepiękną panoramę Sandomierza. Widok jaki ukazuje się naszym oczom wręcz zapiera dech w piersiach.Bardzo ciekawym miejscem jest wąwóz Świętej Królowej Jadwigi. Według legendy miejsce to było często odwiedzane przez królową, dlatego też został on nazwany jej imieniem. Zdecydowanie odradzam spacerów w wąwozie podczas opadów deszczu, bo szlak zamienia się wówczas w potok.

Dużą popularnością cieszą się także Góry Pieprzowe przez które przechodzi czerwony szlak turystyczny. Wysokość bezwzględna sięga niespełna 200 m n.p.m., jednak wyznaczony tu rezerwat przyrody zachęca do pieszych wędrówek.

Wyznaczono także inne szlaki turystyczne (zielony, niebieski, żółty) o różnej długości, w różnych kierunkach. Godną uwagi jest Podziemna Trasa Turystyczna- „sandomierskie lochy”, której czas zwiedzania wynosi ok. 45 min (wejście od ul. Oleśnickich).Sandomierz jest atrakcyjny zarówno latem jak i zimą. W sezonie wakacyjnym ściąga turystów zakochanych w urokliwych uliczkach, natomiast w mroźne dni można udać się do sandomierskiego parku Piszczele, w którym znajduje się wyciąg narciarski. Zarówno latem jak i zimą można wybrać się na krytą pływalnię z kompleksem basenowym, kręgielnią, sauną i siłownią oraz udać się w rejs statkiem po Wiśle.

Nie powinniśmy pominąć Bazyliki katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu. Jest to kościół gotycki, w którym znajduje się wspaniały ołtarz, doskonale wykończone sklepienia krzyżowo-żebrowe, liczne nagrobki i piękne organy (na przełomie lipca i sierpnia odbywają się tam niezapomniane Wieczory Organowe).Warto także udać się do Zamku w Sandomierzu, wybudowanego w XVI wieku, przez Kazimierza Wielkiego. Obecnie znajduje się tam Muzeum Okręgowe (w poniedziałek nieczynne).

Cennym zabytkiem jest również synagoga (równie stara jak te z krakowskiego Kazimierza), w pobliżu której mieści się stary cmentarz Żydowski.

Nie zapomnijmy o innych zabytkach, tj. dom Długosza, Kościół św. Jakuba, Kościół św. Pawła, spichlerzu, czy o wzgórzu Salve Regina, na którym wyryty został napis z jego nazwą, będący tam od zawsze i nigdy nie zarastający trawą.

Pogoda Sandomierz

Dzisiaj

0
Wiatr:
8 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
-2.5 °C

Mapa Sandomierz

Galeria zdjęć Sandomierz

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl