Przewodnik Sandomierz

Sandomierz, to malownicze miasto położone nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem „małym Rzymem”).

Pewnie wszyscy wielbiciele serialu „Ojciec Mateusz” zdążyli dostrzec piękno starego miasta w Sandomierzu (obecnie możliwe jest zwiedzanie Sandomierza i okolic śladami „Ojca Mateusza”).Sandomierz wpisany został do rejestru zabytków jako zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy, zaliczając go do zabytków o światowej randze.

Spacerując uliczkami Sandomierza na starym mieście, czy to w dzień, czy wieczorem, na pewno rzuci nam się w oczy ratusz. Codziennie o godz. 12:00 rozbrzmiewa z niego hejnał sandomierski. Ratusz zbudowany został na planie kwadratu z ośmioboczną wieżą, na której znajduje się zegar słoneczny.

Koniecznie powinniśmy także udać się na Bramę Opatowską, skąd ujrzymy przepiękną panoramę Sandomierza. Widok jaki ukazuje się naszym oczom wręcz zapiera dech w piersiach.Bardzo ciekawym miejscem jest wąwóz Świętej Królowej Jadwigi. Według legendy miejsce to było często odwiedzane przez królową, dlatego też został on nazwany jej imieniem. Zdecydowanie odradzam spacerów w wąwozie podczas opadów deszczu, bo szlak zamienia się wówczas w potok.

Dużą popularnością cieszą się także Góry Pieprzowe przez które przechodzi czerwony szlak turystyczny. Wysokość bezwzględna sięga niespełna 200 m n.p.m., jednak wyznaczony tu rezerwat przyrody zachęca do pieszych wędrówek.

Wyznaczono także inne szlaki turystyczne (zielony, niebieski, żółty) o różnej długości, w różnych kierunkach. Godną uwagi jest Podziemna Trasa Turystyczna- „sandomierskie lochy”, której czas zwiedzania wynosi ok. 45 min (wejście od ul. Oleśnickich).Sandomierz jest atrakcyjny zarówno latem jak i zimą. W sezonie wakacyjnym ściąga turystów zakochanych w urokliwych uliczkach, natomiast w mroźne dni można udać się do sandomierskiego parku Piszczele, w którym znajduje się wyciąg narciarski. Zarówno latem jak i zimą można wybrać się na krytą pływalnię z kompleksem basenowym, kręgielnią, sauną i siłownią oraz udać się w rejs statkiem po Wiśle.

Nie powinniśmy pominąć Bazyliki katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu. Jest to kościół gotycki, w którym znajduje się wspaniały ołtarz, doskonale wykończone sklepienia krzyżowo-żebrowe, liczne nagrobki i piękne organy (na przełomie lipca i sierpnia odbywają się tam niezapomniane Wieczory Organowe).Warto także udać się do Zamku w Sandomierzu, wybudowanego w XVI wieku, przez Kazimierza Wielkiego. Obecnie znajduje się tam Muzeum Okręgowe (w poniedziałek nieczynne).

Cennym zabytkiem jest również synagoga (równie stara jak te z krakowskiego Kazimierza), w pobliżu której mieści się stary cmentarz Żydowski.

Nie zapomnijmy o innych zabytkach, tj. dom Długosza, Kościół św. Jakuba, Kościół św. Pawła, spichlerzu, czy o wzgórzu Salve Regina, na którym wyryty został napis z jego nazwą, będący tam od zawsze i nigdy nie zarastający trawą.

Pogoda Sandomierz

Dzisiaj

25
Wiatr:
12 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
28 °C

Mapa Sandomierz

Galeria zdjęć Sandomierz

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl