Przewodnik Rzeczka

                 Rzeczka jest jedną z wsi, która administracyjnie przynależna jest do obszarów zajmowanych przez województwo dolnośląskie. Jest częścią powiatu wałbrzyskiego i stanowi jednostkę wiejską wchodzącą w skład gminy Walim. Zanim zostało utworzone województwo dolnośląskie, a więc przed rokiem 1999, wieś Rzeczka była przynależna przez 13 lat do istniejącego wówczas województwa wałbrzyskiego. Rzeczka jest niewątpliwie miejscowością, która ma bardzo korzystną lokalizację. Usytuowana jest w dolinie potoku Walimki, a to miejsce uważane jest za jeden z najpiękniejszych zakątkach w całych Górach Sowich (obszar Sudetów Środkowych). Dolina Walimki pełni jednocześnie funkcję utworzonej w sposób naturalny granicy między głównym Masywem Wielkiej Sowy i Małej Sowy od masywu górskiego Włodarza oraz Sokola. Miejscowość ta rozciąga się pomiędzy wsią Walim a Sokolcem. Takie położenie geograficzne czyni tą miejscowość naprawdę atrakcyjną - zwłaszcza, jeśli chodzi o aspekt turystyczny.

Wieś Rzeczka jest doskonale znana przede wszystkim wielu entuzjastom sportów zimowych, gdyż podczas zimy panują tu naprawdę fenomenalne warunki umożliwiające śnieżne szaleństwo na stokach. Oprócz świetnych warunków na atrakcyjność tego miejsca podczas zimy wpływają również niesamowite krajobrazy, które można tam podziwiać. Przykryte białą śnieżną pokrywą dachy domów i drzew komponują się z mniej lub bardziej oddalonymi wzniesieniami i masywami górskimi, a to wspólnie daje naprawdę nietuzinkowy efekt. To również w miejscowości Rzeczka uruchomiony został jako pierwszy na terenie całego kraju sprzęt służący do sztucznego zaśnieżania stoków. Tak naprawdę obecnie charakter wsi Rzeczka jest typowo turystyczny. Większość zabudowy, jaka znajduje się na terenie wsi pełni funkcję pensjonatów, pokoji i prywaty kwater, w który odwiedzający Rzeczkę turyści mają możliwość znalezienia miejsc noclegowych. To właśnie sektor turystyczny stanowi na terenie tej dolnośląskiej wsi główne źródło utrzymania dla jej mieszkańców.

                Na terenie Rzeczki wyróżnić można także pewne obiekty o wartości zabytkowej. Należy do nich na przykład kościół pod wezwaniem Maksymiliana Kolbe, którego mury wzniesione zostały w pod koniec XVIII wieku (w 1796 roku). Zabytkowy obiekt na terenie wsi Rzeczka stanowi także niefunkcjonujący już Pensjonat Kukułka, który jest najstarszym budynkiem, jaki udało się zachować w zarówno w miejscowości jak i całej gminie Walim. Jako kolejny ciekawy obiekt uznaje się także zagospodarowany jako gospodarstwo agroturystyczne budynek 33, który początkowo funkcjonował jako gmach szkolny (przypuszcza się, że była to szkoła ewangelicka). To właśnie w pobliżu tego budynku rozciąga się drogą prowadząca w kierunku Wielkiej Sowy, która dalej prowadzi do przepięknego Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Wieś Rzeczka jest z pewnością miejscem, który warto jest odwiedzić. Mimo doskonałych warunków w sezonie zimowym, umożliwiającym uprawianie narciarstwa, miejscowość ta jest również atrakcyjna w okresie letnim, kiedy pobliskie góry i wzniesienia komponują się z promieniami słonecznymi i zieloną szatą zamieszkującego tam świata roślinnego.

Pogoda Rzeczka

Dzisiaj

0
Wiatr:
14 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
-3.5 °C

Mapa Rzeczka

Galeria zdjęć Rzeczka

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl