Poznań

Przewodnik Poznań

Poznań uchodzi za szczególne miasto, gdyż jest jednym zarówno z największych jak i najstarszych miejscowości na terenie Polski. Poznań zlokalizowany jest w środkowozachodniej części kraju i...

Przewodnik Poznań

Poznań uchodzi za szczególne miasto, gdyż jest jednym zarówno z największych jak i najstarszych miejscowości na terenie Polski. Poznań zlokalizowany jest w środkowozachodniej części kraju i stanowi część województwa wielkopolskiego (pełni także funkcję jego stolicy). Na szczególną uwagę zasługuje również położenie miasta nad rzeką Wartą i Cybiną, które niewątpliwie w bardzo dużym stopniu przyczyniają się do jego geograficznej atrakcyjności. Poznań jest miastem nietypowym. Na jego unikatowość wpływa między innymi fakt, iż każda część tego miasta zdaje się być zupełnie różna, odmienna.

 

Taki specyficzny charakter Poznania stanowi jego bezsprzeczną zaletę. Ukryta w budowlach i zabytkowych obiektach historia, wabi turystów do poznawania i odkrywania tego przepięknego miasta krok po kroku. Na terenie Poznania znajduje się wiele budowli sakralnych, które proponują miłośnikom architektury naprawdę wspaniałą lekcję. To właśnie wśród sakralnych budowli znajduje się najstarszy zabytek całego miasta – bazylika archikatedralna pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła. Warto zwiedzić także pozostałe obiekty związane z kultem religijnym, a wśród nich kościół świętego Stanisława, kościół świętego Antoniego Padewskiego oraz wiele innych.

Całokształt architektury poznańskiej tworzony jest także przez inne zabytki. Wizytówką miasta jest z pewnością przepiękny ratusz, który na terenie środkowej Europy stanowi niezwykle cenny zabytek renesansowej architektury. Na terenie Poznania znajdują się także dwa niesamowite zamki: Zamek Carski oraz Zamek Królewski. Historia obydwu tych obiektów z pewnością zaciekawia i zaskakuje. Każdy, kto znajdzie się w Poznaniu, chociaż na chwilę powinien udać się w stronę Starego Rynku. Obszar ten wytyczony został na planie kwadratu, którego rozmiar klasyfikuje go na trzecim miejscu pod względem wielkości wśród wszystkich rynków polskich miast.

Stary Rynek jest bezspornie miejscem wyjątkowo urokliwym. Wspaniała architektura, liczne uliczki i brukowa kostka, po której tupot kopyt koni zaprzężonych w bryczki, wydaje charakterystyczny odgłos, czyni to miejsce szalenie klimatycznym. W Poznaniu znajduje się bardzo dużo obiektów muzealnych, które oprócz ekspozycji związanych z dziejami miasta, zapraszają również do podziwiania zupełnie innych wystaw. Kolekcje, jakie tworzą poznańskie muzea zasługują niewątpliwie na spore uznanie. Poznań mimo niezwykłej historii, jaką to miasto samo w sobie jest, to także nowoczesność. Wiele znajdujących się tutaj budynków, wybudowanych zostało na przełomie lat 80 i 90, stając się prawdziwymi perłami współczesnej architektury. Poznań to także bardzo ważne miasto pod względem kulturalnym. Na jego terenie organizowanych jest wiele imprez, które z pewnością przyczyniają się do tego, że miasto to swoich licznych miłośników znajduje w grupie osób młodych. Liczne kina, teatry, galerie i lokale są ciekawą alternatywą na spędzenie tutaj każdej godziny.

Pogoda Poznań

Dzisiaj

6
Wiatr:
8 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
5.5 °C

Mapa Poznań

Galeria zdjęć Poznań

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl