Przewodnik Polańczyk

 Polańczyk to licząca przeszło 800 mieszkańców wieś w województwie podkarpackim, w gminie Solina. Od 30 grudnia 1999 roku Polańczyk jest siedzibą władz gminy Solina.

Początkowo funkcjonowały dwie nazwy wsi – Poleszczańskie oraz Polańskie. Nazwy te pochodzą od słowa "polana", czyli miejsca powstałego w terenie leśnym po usunięciu drzew.

 

                    Według zapisków wieś istnieje już od roku 1580, jej lokacja odbyła się na prawie wołoskim. Po II wojnie światowej ze wsi wysiedlono ludność ukraińską i rusińską. W pierwszej połowie XX wieku wieś została dwukrotnie nawiedzona przez epidemię tyfusu, przez co wielu mieszkańców ówcześnie osiedlonych w Polańczyku zmarło. Po powstaniu Zalewu Solińskiego w latach 1961 - 1968 we wsi zbudowano domy wczasowe i sanatoria.

                    W 1999 roku Polańczyk zdobył status uzdrowiska, chociaż lecznictwo uzdrowiskowe prowadzono w miejscowości już w 1974 roku. Okolice bogate są w wody wodoro – chlorkowo - sodowe i wciąż nie eksploatowane jodkowe. W Polańczyku leczy się tutaj m.in. choroby układu oddechowego i moczowego oraz choroby kobiece.

 

Do zabytków Polańczyka należą:

  • powstała w 1907 roku murowana greckokatolicka cerkiew pw. św. Paraskewii z cudowną ikoną Matki Boskiej z Łopienki, obecnie przekształcona na sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Ikona pochodzi z I połowy XVII wieku i przeniesiona została z z cerkwi w Łopience w 1949 roku.
  • cmentarz z murowaną kaplicą dworską z 1909 roku fundacji rodziny Cieślińskich;
  • kamienna kapliczka z 1908 roku pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, położona nad Jeziorem Solińskim.

 

Osoby goszczące we wsi mogą liczyć na szeroko rozbudowaną jak na możliwości Polańczyka bazę noclegową, oferującą ponad 1000 miejsc w kwaterach prywatnych, pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych. Dzięki sąsiedztwu z Jeziorem Solińskim, przyjeżdżający do Polańczyka turyści mogą korzystać z przystani żeglarskich i basenu pływającego.

Amatorom wypoczynku na wodzie do gustu z pewnością przypadnie statek spacerowy „TRAMP”, odbywający rejsy widokowe w dolinę Sanu. W czasie II wojny światowej był on okrętem wojennym i pływał po Morzu Bałtyckim jako stawiacz min. W 1994 roku przebudowany na statek pasażerski i zwodowany na „bieszczadzkim morzu”.

Na znajdującej się na Jeziorze Solińskim Wyspie Energetyka, największej wyspie Zalewu o powierzchni około 34 ha, funkcjonuje wysoce rozwinięte Centrum Wypoczynkowe. Obecnie jest to jedyny tak duży ośrodek w Polsce usytuowany na wyspie. Dojazd do Centrum odbywa się przez rejs promem z Polańczyka.

 

Ponadto w sąsiedztwie funkcjonuje wiele szlaków spacerowych łączących tę miejscowość z Soliną, Jeziorem Myczkowieckim i okolicami oraz wyciąg narciarski o długości 320 metrów. Swoją siedzibę ma tutaj również Centralna baza WOPR.

Przez okoliczne wzgórza przebiega zielony szlak turystyczny prowadzący z Leska do góry Krysowa (840 m n.p.m) na granicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Mapa Polańczyk

Galeria zdjęć Polańczyk

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl