Łódź

Przewodnik Łódź

Łódź to jedno z większych miast znajdujących się w województwie łódzkim (środkowa część kraju). Mimo, iż większości miasto to kojarzone jest z dużym ośrodkiem przemysłowym, Łódź to także...

Przewodnik Łódź

Łódź to jedno z większych miast znajdujących się w województwie łódzkim (środkowa część kraju). Mimo, iż większości miasto to kojarzone jest z dużym ośrodkiem przemysłowym, Łódź to także historia - niezwykle ważne wydarzenia, które odcisnęły swój ślad na dziejach całej Polski. Faktem jest, że przemysł w Łodzi jest wysoko rozwinięty, jednak to także ma swoje odzwierciedlenie w ważnych wydarzeniach historycznych. Historia tego miasta wyróżnia pewne okresy, których nazwy ściśle związane są z sytuacją gospodarczą (Łódź Rolnicza, Łódź przemysłowa, Łódź Wielkoprzemysłowa).

Łódzka gospodarka słynie przede wszystkim z przemysłu włókienniczego - ta gałąź gospodarcza stanowi bezsprzecznie potęgę miasta. Mimo wysoko postawionej gospodarki, nie można pominąć także faktu, że Łódź to także bez wątpienia bardzo ważny ośrodek kulturalny. Miasto to słynie z organizacji wielu kulturalnych imprez, które takich dzień sztuki jak teatr, muzyka, literatura, plastyka czy film. Każdego roku przez Łódź przewija się całe mnóstwo młodych, artystycznie uzdolnionych ludzi, którzy dzięki organizowanych w tym mieście przeglądów, konkursów i imprez, mają szanse na pokazanie twojej twórczości i zaistnienie.

Do najpopularniejszych festiwali, które odbywają się cyklicznie na terenie Łodzi, zaliczyć można z pewnością Camerimage, Międzynarodowy Festiwal Fotografii, Festiwal Fiesta Libre czy też na przykład Festiwal Dialogu Czterech Kultur. Łódź wielokrotnie nazywana jest mianem „HollyŁódź”, co wynika z faktu, że miasto to pełni rolę największego produkcji filmowej na terenie całego kraju. Z Łodzią związanych jest zresztą wielu znanych i cenionych artystów filmowych - zarówno aktorów jak i twórców, którzy nie tylko funkcjonują jako przedstawiciele gatunków, ale także dzięki prowadzonym działalnością pomagają w rozwoju młodych talentów. Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi, związanym ze sztuką filmową, został między innymi Jan Machulski. Jednak organizowane w Łodzi imprezy to nie tylko alternatywa dla artystów, miasto to proponuje również wiele zupełnie innego rodzaju wrażeń. Przykład stanowić może powtarzający się co roku Explorers Festival, na który zjeżdżają się pragnący przygód i wrażeń miłośnicy sportów ekstremalnych.

Przyjeżdżający do Łodzi turysta nie może zakończyć swojej wycieczki bez odwiedzenia kilku niezwykle ważnych miejsc, które są wizytówką całego miasta. Z pewnością swoje pierwsze kroki powinien pokierować na ulicę Piotrkowską. Spacer wzdłuż tego deptaka z pewnością niesamowite wrażenia (warto zaznaczyć, że jest to jedna z najdłuższych ulic o charakterze handlowym w całej Europie). Na dużą uwagę zasługuje łódzka architektura. To wiele przepięknych budowli sakralnych, kamienic, pałaców, gmachów istniejących niegdyś fabryk. Całość tworzy tutaj jednolitą całość, która nadaje temu miastu swój niepowtarzalny charakter. Odwiedzający Łódź turyści, mimo przemysłowej natury tego miasta, mogą liczyć także na wypoczynek w nieco innej formie. Alternatywą może być wycieczka do przepięknego łódzkiego ZOO, palmiarni czy też łódzkiego ogrodu botanicznego.

Pogoda Łódź

Dzisiaj

12
Wiatr:
9 km/h
Opady:
2 mm
T. odczuwalna:
11.5 °C

Mapa Łódź

Galeria zdjęć Łódź

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl