Przewodnik Książenice

Książenice to wioska leżąca na południowy wschód od Warszawy, w powiecie grodziskim, w gminie Grodzisk Mazowiecki.

Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1565, z dokumentu pod nazwą "Lustracja województwa mazowieckiego" jako część ziem królewskich będących w dzierżawie biskupa płockiew Andrzeja Noskwowskiego. Po trzecim rozbiorze Polski wioska została włączona do Prus Południowych, stając się w ten sposób własnością rządu Prus. Kolejnym właścicielem został Johann Heinrich Gottfried Goldbeck, aby następnie, w 1804 roku, odsprzedać je Janowi Nepomucenowi Świdzińskiemu. Jednak i ten właściciel nie był nim długo, ponieważ kupili je Marylscy z herbu Ostoja (Piotr wraz z żoną). Po śmierci Piotra w 1829 roku wieś stała się własnością jego syna, Eustachego Anastazego Józefa Marylskiego. Napisał on w tejże wsi książkę: „Wspomnienia zgonu zasłużonych w narodzie Polaków”.

Z początkiem XX wieku wieś znów zmieniła właściciela, tym razem był nim Jerzy Rozwadowski. W czasie wojny był członkiem ZW i AK, po wyzwoleniu z niemieckiej okupacji wyemigrował do Kanady. Po wojnie majątek został upaństwowiony i przekształcony w PGR.

Od roku 2000 liczba ludności we wsi zwiększa się w związku z powstaniem Osiedla Książenice, na którym mieszkało w ostatnich latach ponad 150 rodzin.

W 2008 roku we wsi odbyły się Otwarte Mistrzostwa Polski w Landkitingu o Puchar Burmistrza Grodziska Mazowieckiego.

Na wyjeździe z Książenic w kierunku Grodziska znajduje się Hotel Cyprus, oferujący trzydzieści dziewięć pokoi, obsługę na wysokim poziomie i miłą atmosferę.

Na ulicy Mazowieckiej swoje usługi oferuje klub jeździecki Kuclandia.

Sama wioska więc świetną bazą wypadową na okoliczne rajdy, znajduje się w pobliżu ustanowionego rowerowego szlaku turystycznego. W zasięgu ręki znajduje się wiele akwenów i stawów wodnych, szczególnie lubianych i cenionych przez wędkarzy.

Znajdujące się w okolicy lasy są czyste, sąsiedztwo Kampinoskiego Parku Narodowego determinuje niski poziom zanieczyszczeń przemysłowych, hałasu i ogólnie pojętej industrializacji. Jest to szczególnie ważne dla grzybiarzy, którzy mogą liczyć na bogate zbiory i wielkie okazy.

Za południową granicą gminy, znajdziemy gospodarstwa agroturystyczne zachęcające do odwiedzin. Dalej, wzdłuż trasy E67, trafimy na zalew na rzecze Pisia Tuczna w miejscowości Grzymek, licznie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców. Ma on zapewnioną bazę noclegową i wypoczynkową. Cały obszar gminy Grodzisk stanowi niezwykły kąsek dla przybywających do wsi Książenice ze względu na wysokie walory krajobrazowe, wiele obiektów wodnych.

Z kolei w przeciwnym kierunku, na północ, za Grodziskiem znajdziemy drewniany Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego w Żukowie wybudowany w latach 1676-1677. Jest to najcenniejszy w gminie obiekt sakralny, z wyposażeniem a okresu baroku (przełom XVII i XVIII wieku) i stojącą w pobliżu dzwonnicą z XVII wieku.

Na zachód leży z kolei Izdebno z kościołem, w którego fundamentach kamień węgielny datowany na 1616 rok, będący pozostałością po wcześniej postawionej tutaj kaplicy.

Z kolei w miejscowości Radonie znajduje się z kolei klasztor Mniszek Zakonu Kaznodziejskiego Matki Boskiej Różańcowej.

Mapa Książenice

Okoliczne miejscowości