Przewodnik Kroczyce

Na terenie krasowym Jury Krakowsko-Częstochowskiej położona jest wieś Kroczyce. Tereny te zamieszkałe sa od bardzo dawna, a pierwsza pisana wzmianka o miejscowości pochodzi z 1062 roku. Najważniejszym obiektem zabytkowym jest tu zbudowany w latach 1893-1895 kościół pw.św.Jacka i Marii Magdaleny. Wewnątrz znajduje się zbudowany z kalcytu ołtarz w formie groty wzorowany na grocie w Lourdes. Jest to ołtarz główny. W bocznych nawach znajdują się XVIII-wieczne obrazy, a plebania i zabudowania gospodarcze pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Koło kościoła rosną lipy, z których najstarsza liczy sobie 500 lat, są to pomniki przyrody. Poożony obok cmentarz parafialny pochodzi z początku XIX wieku, a kaplica cmentarna z końca XIX wieku. Wcześniej w Kroczycach był kościół drewniany ufundowany przez rycerza maltańskiego Petrasiusa Firleja. W okolicy jest też kilka ciekawych kapliczek zbudowanych na przełomie XIX i XX wieku.

Kroczyce zostały oznaczone Krzyżem Partyzanckim. Jest tu wiele mogił, gdzie pochowano żołnierzy i partyzantów, którzy polegli w różnych bitwach lub zostali straceni. W lesie brzozowym jest cmentarz z czasu I wojny światowej. Na cmentarzu przy kościele są pochowani zamordowni przez hitlerowców w dniu 11 grudnia 1944 roku, oficer pułku szerewańskiego zmarły w 1914 roku i zbiorowe mogiły partyzantów.

Stało się tak, ponieważ tutejszy teren jest bardzo urozmaicony wskutek występowania zjawisk krasowych. Jest tu wiele jaskiń, znaleziono w nich ślady bytności z początku naszej ery. Obecnie ten rejon jest rajem, dla turystów, którzy lubią aktywny wypoczynek. Można tu uprawiać turystykę pieszą, przez Kroczyce przechodzi czerwony Szlak Orlich Gniazd, żółty Szlak Zamonitu i czarny Szlak Kroczycki. Można zwiedzić pieszo udostępnioną dla turystów Jaskinię Głęboką albo mając stosowne doświadczenie i sprzęt alpinistyczny wybrać się do Jaskini Wielkiej Studnia Szpatowców lub Jaskini Żabiej. Jest kilka ośrodków, gdzie można uprawiać jeździectwo, ta oferta jest skierowana też do osób niepełnosprawnych. Działają tu koła łowieckie. Jest ośrodek sportów wodnych ze strzeżonym kąpieliskiem. Działa tu Szkoła Przetrwania, w której organizowane są różne imprezy i kursy, prowadzone przez specjalistyczną kadrę i pracowników GOPR. Oferta obejmuje zarówno wycieczki edukacyjne, jak i skoki ze śmigłowca do wody. Działają też Szkoła Alpinizmu i Szkoła Survivalu. W okolicy są też atrakcyjne miejsca dla wędkarzy.

Trzeba też uważać na duchy. Jurajski Janosik, o nazwisku Malarski, pojawia się jako zjawa i ma zwyczaj płoszyć konie przejeżdżających jeźdźców i furmanów. Nocą można usłyszeć Diabła wcielonego w postać Skrzypka, którego muzyce nikt nie mógł się oprzeć. Bywał tu również Owczarz z pobliskich Podlesic, który rzucał różne zaklęcia.                                                    Ciekawe miejsce odpoczynku dla tych, którzy lubią stale robić coś nowego.

Pogoda Kroczyce

Dzisiaj

14
Wiatr:
11 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
18 °C

Mapa Kroczyce

Okoliczne miejscowości

Noclegi Kroczyce