Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie znajduje się w krakowskiej dzielnicy Łagiewniki. Jego historia i powstanie wiążą się ściśle z życiem św. Faustyny Kowalskiej. Początkowo dzisiejsze Sanktuarium było jedynie kaplicą św. Józefa przy klasztorze Sióstr Miłosierdzia Bożego, zmieniło się to w roku 1992 kiedy Franciszek Macharski wydał dekret w tej sprawie. Dla osób szczególnie uduchowionych wizyta w tym miejscu będzie na pewno doznaniem szczególnym i wyjątkowym.

Świątynia ta cieszy się dużą popularnością i kultem wiernych, co szczególnie wzrosło po beatyfikacji w 1993 roku a później 2003 kanonizacji Siostry Faustyny. Wielokrotnie także to miejsce odwiedzał papież Jan Paweł II, a także Benedykt XVI gdy był z wizytą  w Polsce.

Świątynia stanowi fragment neogotyckiego klasztoru Sióstr Miłosierdzia Bożego, wybudowanego końcem XIX wieku. Rzeczą szczególną jest tu łaskami słynący obraz Jezusa Miłosiernego, który został namalowany w oparciu o wizję św. Faustyny. Obraz jest autorstwa Adolfa Hyły. Warto podkreślić, że jest to najsłynniejszy obraz Jezusa Miłosiernego znany na całym świecie.

Od 1966 roku w świątyni spoczywa ciało św. Siostry Faustyny, a od 1993 roku czyli jej beatyfikacji szczątki jako relikwie zostały umiejscowione pod obrazem Jezusa Miłosiernego. Łagiewniki są miejscem pielgrzymek ludzi z całego świata, gdzie wierni mogą pomodlić się na marmurowym klęczniku do którego przymocowana jest relikwia św. Faustyny.

W roku 2002 ukończono budowę olbrzymiej Bazyliki, która w swoich murach jest w stanie zmieścić nawet 5000 wiernych. Obrzędu konsekracji dokonał w 2002 roku Jan Paweł II.  Po jego śmierci Benedykt XVI w czasie swojej wizyty w Łagiewnikach odsłonił pomnik swego poprzednika.

Do Łagiewnik można dojechać komunikacją miejską. Kursują tam tramwaje linii: 8, 19, 22 i 23.

Galeria zdjęć Kraków

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Kraków

Mówi się, że nie od razu Kraków zbudowano. Ludzie osiedlili się w tym miejscu dawno temu, bo najstarsze ślady pochodzą sprzed 200 000 lat, znaleziono je na wzgórzu wawelskim i na ulicy...