Ratusz mieski w Kołobrzegu

Budynek miejskiego ratusza to niewątpliwie piękna i urzekająca neogotycka  budowla. Wzniesiona została na przełomie lat 20-tych i 30-tych XIX wieku. Autorem projektu był niejaki Karol Schinkel. Ciekawostką jest, że powstała na miejscu dawnego ratusza pochodzącego jeszcze z czasów średniowiecznych, a który został wyburzony w pierwszych latach XIX wieku w czasie gdy miasto było oblężone.  Sam budynek ma bardzo ciekawy wygląd, przypomina literę C. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że to zamek Znajduje się dziedziniec, na którym kiedyś stał pomnik Fryderyka Wilhelma III, który po II wojnie został usunięty, a w jego miejsce ustawiono trybunę honorową.

Zewnętrzna fasada budynku ozdobiona jest wieżyczkami oraz filarami. Znajduje się tam niezwykły pręgierz nazywany Kolumną Adebara, a na nim maska, z którą związana jest miejska legenda o niejakim Jakubie Adebarze.

Adebar był wójtem oraz rajcą miejskim, nie miał jednak łatwego charakteru. Skonfliktował się bardzo z  miejską rodziną Schlieffenów, a później stanął na czele buntu przeciw burmistrzowi. Po zwycięstwie został kapitanem miasta, jednak jego rządy sprowadzały się głównie do dyktatury. Liczne nadużycia jakich się dopuścił sprawiły, że został obalony i niebawem ścięty. Egzekucji dokonano pod ratuszem.  Maska znajdująca się na pręgierzu miała być jego podobizną i pojawiła się tam by potomni pamiętali do czego prowadzi z chęć władzy.

W czasie walk o Kołobrzeg w 1945 roku jak jedna z niewielu budowli w tym mieście nie uległ zniszczeniu i dlatego do dziś zachowany jest w tak dobrym stanie. W latach powojennych jego wnętrze miało różne przeznaczenie, obecnie mieści się w nim Galeria Sztuki Współczesnej i Urząd Stanu Cywilnego. Jego piwnice to miejsce gdzie znajduje się obecnie klimatyczna kawiarenka i klub muzyczny.

Pogoda Kołobrzeg

Dzisiaj

22
Wiatr:
14 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
22.5 °C

Galeria zdjęć Kołobrzeg

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Kołobrzeg

Nasze polskie wybrzeże to wymarzone miejsce dla wypoczynku dla singli, zakochanych, jak i dla całych rodzin. Czyste powietrze, wspaniały klimat, bogata oferta noclegowa, a do tego piękne plaże i...