Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

To muzeum niezwykłe i bardzo interesujące. Początki jego działalności sięgają lat 60-tych ubiegłego wieku. Jednak historia eksponatów, które można tam podziwiać jest znacznie starsza, sięga bowiem średniowiecza. Ta kołobrzeska placówka podzielona jest na dwa oddziały. Jeden z nich to oddział Historii Miasta Kołobrzeg, natomiast drugi to Dzieje Oręża Polskiego.

Odział Historii Miasta znajduje się w tzw. Pałacyku Braunschweigów i mieści się w centrum Kołobrzegu. Ekspozycja stała Dzieje Kołobrzegu, która funkcjonuje od 2003 roku przedstawia jak rozwijało się miasto na przełomie wieków. Eksponaty, które można podziwiać na tej wystawie to w większości efekt prac i badań archeologów.  Ponieważ większa część zbiorów, którymi mogłoby się poszczycić zostało zniszczone w czasie działań wojennych w 1945 roku.  Wystawa dzieje Kołobrzegu to zbiór wielu pamiątek głównie archeologicznych, które wprowadzają nas w dawne lata miasta. Niewątpliwie warto odwiedzić to miejsce. W oddziale historii miasta znajduje się także druga wystawa, która zawiera Zbiory meteorologiczne. Są one wyeksponowane w taki sposób, że zwiedzający z łatwością może zobaczyć jak zmieniały się miary długości i pojemności. Warto podkreślić, że jest to jedna z nielicznych wystaw o tej tematyce, które można podziwiać w naszym kraju.

Odział Muzeum dotyczący Oręża Polskiego zawiera zbiory niezwykłych eksponatów militarnych.  Usytuowane są one nie tylko w pawilonie wystawowym lecz także w plenerze. Podziwiać tam można ubiór i broń polskiego żołnierza na przełomie wieków. Wśród eksponatów można zobaczyć odznaczenia wojskowe oraz pamiątki historyczne. Niezwykle interesująca jest kolekcja, w której skład wchodzą mundury żołnierskie. Wizyta w tym oddziale placówki dostarczy zwiedzającym informacji na temat  historii militariów z czasów I i II wojny światowej. Można tu zdobyć także cenne informacje na temat kampanii wrześniowej, Wojska Polskiego w ZSRR oraz wielu innych ważnych wydarzeń II wojny światowej.

Niezwykle ciekawa na pewno wyda się każdemu zwiedzającemu sala w której ustawione są pojazdy mechaniczne. Wśród nich samochody, samoloty, motocykle, czołgi. Wśród nich Sokół 600  .Jednak eksponaty z czasów II wojny światowej nie są jedynymi jakie tu można obejrzeć.  Niezwykle interesujące są eksponaty z czasów średniowiecznych, szczególnie uzbrojenie  z tamtych czasów, wśród nich młoty, włócznie, topory oraz miecze.  Niezwykłe są także pamiątki dotyczące walk na morzu, które w większości pochodzą z XVII wieku.  Znajdziemy w Muzeum także liczne eksponaty XIX wiecznych szabel, karabinów oraz pistoletów.

Jednak najbogatsza kolekcja muzealna to ta dotycząca lat 1914-1939. Znajdziemy tu mundury polskich legionistów, żołnierzy walczących u boku gen. Hallera, Armii wielkopolskiej, ubiór szwoleżerów. Są tu także eksponaty karabinów przeciwpancernych, pistoletów różnego kalibru. Warta uwagi i obejrzenia jest niewątpliwie słynna maszyna szyfrująca Enigma. Częścią muzeum jest także ORP Fala, zbudowany na gdyńskim Oksywiu.

Pogoda Kołobrzeg

Dzisiaj

12
Wiatr:
9 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
14.5 °C

Galeria zdjęć Kołobrzeg

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Kołobrzeg

Nasze polskie wybrzeże to wymarzone miejsce dla wypoczynku dla singli, zakochanych, jak i dla całych rodzin. Czyste powietrze, wspaniały klimat, bogata oferta noclegowa, a do tego piękne plaże i...