Baszta Lontowa (Prochowa) w Kołobrzegu

To niezwykle piękny i interesujący budynek. Jeden z popularniejszych zabytków w Kołobrzegu.  Nazywany jest także basztą prochową i jest to jedna z dwóch tego typu budowli, jakie występują na terenie Kołobrzega.

Baszta, o której mowa stanowi średniowieczny zabytek, który był jednym z elementów systemu obronnego tego nadmorskiego miasta. Powstała około XIV wieku i na początku była częścią gotyckich murów miejskich. Została wzniesiona na planie prostokąta, posiada cztery kondygnacje. Zewnętrzna część baszty zdobiona jest pięcioma lizenami, w których znajdują się otwory okienne.  Przetrwała w nienaruszonym stanie przebudowy kołobrzeskich fortyfikacji. Nie uszkodziły jej także działania wojenne prowadzone na terenie miasta w czasie II wojny światowej. Błędnie nazywana jest Basztą Prochową, co jest wynikiem błędnego tłumaczenia z języka niemieckiego.

Po zakończeniu II wojny światowej jej wnętrze wielokrotnie zmieniano. Mieściły się tutaj kolejno dom noclegowy oraz kawiarnia. Obecnie jest tam punkt informacji turystycznej.

Warty uwagi jest fakt, że jest to jedyny obiekt obronny Kołobrzegu, który przetrwał do dziś.

Niestety budynek nie jest w zbyt dobrym stanie technicznym. Wymaga przede wszystkim oczyszczenia z brudu i kurzu ulicznego. Wiele do życzenia pozostawia także jej wnętrze.

Pogoda Kołobrzeg

Dzisiaj

11
Wiatr:
11 km/h
Opady:
3.8 mm
T. odczuwalna:
7.5 °C

Galeria zdjęć Kołobrzeg

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Kołobrzeg

Nasze polskie wybrzeże to wymarzone miejsce dla wypoczynku dla singli, zakochanych, jak i dla całych rodzin. Czyste powietrze, wspaniały klimat, bogata oferta noclegowa, a do tego piękne plaże i...