Przewodnik Kąty Rybackie

Na Mierzei Wiślanej, na zachodnim brzegu Zalewu Wiślanego, położone są Kąty Rybackie. Jest to stara osada rybacka, której początki sięgają 1643 roku. W 1680 oku dzięki angielskiemu kupcowi H. Wilhelmowi Ramseyowi powstał pierwszy dworek. Następne budowle to było kilka szop na sprzęt rybacki. Kolejną inwestycją była w 1780 roku karczma. Do 1808 roku osada była częścią Sztutowa, potem się usamodzielniła. Po pierwszym rozbiorze Polski należała do Królestwa Prus, a od 1919 roku do Wolnego Miasta Gdańska. W okresie międzywojennym zaczęli tu przyjeżdżać pierwsi letnicy. Po 1 września 1939 roku włączona do III Rzeszy. W ostatnich miesiącach II wojny światowej osada została poważnie zniszczona. Po wojnie została zasiedlona przez ludność napływową. Odbudowano rybołówstwo, potem zbudowano ośrodki wczasowe i bazę gastronomiczną. Do 1945 roku dojeżdżała do Kątów Rybackich wąskotorowa Żuławska Kolej Dojazdowa.

 

W Kątach Rybackich jest port morski. Znajdują się tutaj szerokie plaże. Jest tu rezerwat przyrody stanowiący europejską ostoję kormorana czarnego. Drugim chronionym tu gatunkiem jest czapla siwa. Rezerwat utworzono w 1957 roku, jest częścią Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. W rezerwacie można zobaczyć las zniszczony przez odchody ptaków. Przy ulicy Rybackiej jest Muzeum Zalewu Wiślanego. Można tam obejrzeć między innymi w pełni wyposażony oryginalny warsztat szkutniczy. Należał do rodziny Schmidtów, przeniesiono go z miejscowości Łaszka koło Sztutowa. Piękny widok na Zalew Wiślany rozciąga się z Ławeczki Rybaka. Obok stoi rzeźba Rybaka, którą Rafał Pacewicz i Stanisław Suska uhonorowali pracę rybaków.

 

Z Kątów Rybackich można wyruszyć statkiem w rejs po Zalewie, a specjalnych wrażeń dostarcza wieczorny rejs do delty Szkarpawy i Nogatu. Można wypożyczyć rowery wodne, łódki spacerowe, łódki wędkarskie, żaglówki czy sprzęt do windsurfingu. Działa duży bezpieczny plac zabaw dla dzieci z boiskami do piłki nożnej i koszykówki. Jest tu ponad 1700 miejsc noclegowych.

Kąty Rybackie są bazą wypadową w rejon Mierzei Wiślanej. Jest to wielka piaszczysta wydma o wysokości do 30m, długości 90 km i szerokości 1-2 km. Grunt jest tu niestabilny, dlatego nie rozwinął się tu przemysł. Są 4 rezerwaty przyrody, oprócz tego w Kątach Rybackich, Ptasi Raj i Mewia Łacha w Gdańsku oraz Buki Mierzei Wiślanej koło Przebrna i Siekierek. Przez region prowadzi droga wojewódzka nr 501, na jej trasie znajduje się przeprawa promowa przez Przekop Wisły. Został on zbudowany w latach 1890-1895, był kosztowna inwestycją, ale w znacznym stopniu zmniejszyło się zagrożenie powodziowe. Został otwarty 31 marca 1895 roku na telegraficzny sygnał cesarza. Setną rocznicę upamiętniono kamiennym obeliskiem.

Przez Kąty Rybackie prowadzi kilka tras rowerowych. Warto zabrać całą rodzinę na wypoczynek w Kątach Rybackich.

Mapa Kąty Rybackie