Katowice są największym miastem należącym administracyjnie do województwa śląskiego, w którym pełnią jednocześnie funkcję stolicy. Katowice usytuowane są na terenie Wyżyny Śląskiej, a konkretniej na obszarze Wyżyny Katowickiej, która stanowi jej cześć. Miasto zlokalizowane jest także utworzonej w sposób naturalny granicy między Małopolską a Śląskiej - dziale wodnym Odry i Wisły. Katowice charakteryzują się dosyć urozmaiconą rzeźbą terenie. Najwyższym punktem na terenie całego miasta jest położone na wysokości 357 metrów nad poziomem morza Wzgórze Wandy, które usytuowane jest w jednej z katowickich dzielnic - Murcki, zaś punktem o najniższej wysokości leży na wysokości 245 metrów nad poziomem morza i jest to miejsce znajdujące się w dolinie, w której przepływają rzeki Mleczna i Kłodnica.
Położenie geologiczne Katowic to Niecka Śląsko-Krakowska, zaś jeśli chodzi o historyczną krainę, na terenie której położone są Katowice, to miasto to przynależy do Górnego Śląska. Katowice graniczą z następującymi miastami: Chorzów, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Lędziny, Tychy, Mikołów, Ruda Śląska a także Czeladź. Miasto Katowice podzielone zostało na dzielnice. Ich łączna liczba to 22 dzielnice, która pogrupowane są w 5 różnych zespołów. Pierwszą grupę tworzy zespół dzielnic śródmiejskich, w skład której wchodzą Śródmieście, Koszutka, Bogucice oraz Osiedle Paderewskiego nazywane Muchowcem. Kolejną grupę dzielnic tworzy tak zwany zespół dzielnic północnych i przynależą do niej następujące części Katowic: Załęże, Osiedle Witosa, Osiedle Tysiąclecia, Dąb a także Wełnowiec-Józefowiec. W Katowicach wyróżniony został także zespół dzielnic zachodnich (trzecia grupa), w której znalazły się Ligota-Panewniki i Brynów-Osiedle Zgrzebnioka. Przedostatnia grupa to tak zwane dzielnice wschodnie, która utworzona została przez Zawodzie, Dąbrówkę Małą, Szopienice-Burowiec, Janów-Nikiszowiec oraz Giszowiec. Ostatni już zespół dzielnic wyróżnionych na terenie Katowic są dzielnice południowe, wśród których znajdują się Murcki, Piotrowice-Ochojec, Zarzecze, Kostuchna i Podlesie.
Do dziś nie jest do końca poznane pochodzenie nazwy miasta Katowice. Zakłada się prawdziwość dwóch różnych hipotez. Pierwsza z nich podaje, że nazwa Katowice ma ścisły związek ze słowem „kąty”, które oznaczało dawniej chaty zagrodników. Druga teoria dotycząca pochodzenia nazwy mówi o związku ze słowem „kat”, którym określało się pierwszego katowickiego osadnika. Miasto Katowice swój początek wzięły w XVI wieku, o czym dowodzą umieszczone w zapisach księdza Kazimierskiego wzmianki. Dziś to śląskie miasto jest z pewnością jednym z najbardziej prężnie rozwijającym się. Gospodarka tego miasta bazuje głównie na sektorze świadczącym różnego rodzaju usługi (w tym sektorze zatrudnienie znalazło aż ponad 70 % wszystkich osób pracujących na terenie Katowic). Jest to wynikiem wielu transformacji, jakie miały miejsce w ostatnim czasie w gospodarce całego miasta. Na terenie Katowic działa wielu zarejestrowanych prawnie przedsiębiorców, którzy prowadzą różnego rodzaju działalności. Wzrost przedsiębiorstw szacuje się na wartość około 8-10% każdego roku. Jest to najlepszym potwierdzeniem prężnego rozwoju tego miasta. Katowice mogą poszczycić się również dobrze rozwiniętą komunikacją. Zarówno transport miejski jak i komunikacja kolejowa, lotnicza oraz drogowa są w Katowicach zorganizowane na wysokim poziomie.
Katowice zlokalizowane są na skrzyżowaniu wielu ważnych szlaków komunikacyjnych o zasięgu zarówno krajowym jak i międzynarodowym. Katowice funkcjonują również jako jeden z największych ośrodków edukacyjnych na terenie całego kraju. W mieście działa wiele uczelni wyższych, w których całe mnóstwo młodych ludzi, zarówno z samych Katowic jak i równie często z pobliskich miejscowości (nierzadko także przybywających z daleka) zdobywa swoje wykształcenie w różnorodnych dziedzinach. Przykładem wyższych uczelni funkcjonujących na terenie Katowic może być Akademia Muzyczna, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Śląsk, Politechnika Śląska oraz wiele innych. W Katowicach znajdują się również liczne szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponad gimnazjalne. Na terenie całego Górnego Śląska Katowice pełnią również kolejną bardzo ważną funkcję - są ośrodkiem kulturalnym tego regionu. Największy progres dotyczący funkcji Katowic jako ośrodka kulturalnego przypisany jest na okres po 1922 roku. Wtedy to właśnie Katowice zaczęły być stolicą województwa śląskiego i wskutek wprowadzonych przez Sejm ustaw zaczęły powstawać stopniowo ważne dziś bardzo obiekty kulturalne i oświatowe. Przykładem może być powstanie śląskiej szkoły kompozytorów, fakt, iż to Katowice są siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej czy też liczne wydarzenia kulturalne, które są w sposób cykliczny organizowane przez miasto Katowice (między innymi takie imprezy jak Rawa Blues Festiwal, Metalmania, Mayday Festiwal, czy też Festiwal Nowa Muzyka).
Katowice wielu z nas kojarzone są z pewnym obiektem, który w ścisły sposób związany jest w życiem kulturalno-imprezowym tego miasta. Katowicki Spodek faktycznie przyciąga do siebie całe mnóstwo fanów muzyki, którzy bardzo często przybywają tu z zagranicy. Ze względu na bogatą działalność kulturalną tego miasta, stało się ono kandydatem do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, który ma być nadany w 2016 roku. W Katowicach znajduje się całe mnóstwo kin, teatrów, obiektów muzealnych oraz różnego rodzaju miejsc związanych z różnego rodzaju muzyką. Tak naprawdę nie sposób wymienić tego wszystkiego, co dzieje się na terenie tego miasta w ciągu całego roku. Na szczególną uwagę mówiąc o Katowicach zasługuje z pewnością architektura tego miasta. Obok takich polskich miast jak Łódź oraz Gdynia, Katowice są kolejną miejscowością, której centrum nie jest związana z średniowiecznym miastem lokacyjnym. W zabudowie centrum Katowic nie będziemy więc mogli zobaczyć elementów architektury gotyckiej, renesansowej czy też barokowej. Ma to związek przede wszystkim z tym, że taki a nie inny układ urbanistyczny utworzony został poprzez zespolenie funkcjonujących na tych terenach wcześniej jako samodzielne wsi oraz osiedli robotnicze (miało to miejsce podczas gwałtownego rozwoju tego regionu, który przypada na okres XIX oraz XX wieku).
Na terenie Katowic znajduje się wiele obiektów i budowli, które mają w tym mieście wartość użytkową. Wiele z nich stanowi również atrakcję dla przybywających tam turystów. Za najstarszą budowlę znajdującą się w Katowicach uznaje się wykonany z drewna kościółek świętego Michała Archanioła, który pochodzi z okresu XVI wieku i jest usytuowany w jeden z katowickich dzielnic - Brynowie. Zabytkowe dziś elementy miasta stanowią także pochodzące z XIX i początku XX wieku kamienice mieszkalne. Wyróżnia się głównie dwa osiedla, które taką zabudowę miasta wspaniale prezentują: należą do nich Nikiszowiec i Giszowiec. Atrakcjami turystycznymi związanymi z architekturą miasta są także z pewnością dwa znajdujące się na jego terenie pałace. Pierwszy z nich to Pałac Goldsteinów, który usytuowany jest w zachodniej części śródmieścia Katowic. To niesamowity budynek ozdobiony z zewnątrz dekoracjami kamieniarskimi oraz sztukatorskimi. Drugi pałac znajduje się w dzielnicy Załęże i jest budowlą wzniesioną w drugiej połowie XIX wieku, prezentującą neoklasycystyczny styl architektoniczny. Elementem zabytkowym charakterystycznym dla miasta Katowice jest również znajdujący się naprzeciwko gmachu Sejmu Śląskiego pomnik przedstawiający postać Marszałka Piłsudskiego. Ta kamienna rzeźba została ufundowana ze środków pieniężnych pochodzących z składek mieszkańców województwa śląskiego. Pomnik powstał w roku 1936 a jego autorem jest chorwacki rzeźbiarz Antun Augustincic.
Na terenie Katowic znajduje się również wiele elementów, które mimo iż oficjalnie nie są uznane za te o wartości zabytkowej, stanowią dla przyjeżdżających tam turystów atrakcje i miejsca, które warto z pewnością jest odwiedzić. Przykład stanowić może największy w całym kraju Pomnik Powstańców Śląskich czy też jedyna, istniejąca do dzisiaj na terenie całego kraju wieża spadochronowa. Mówiąc o zabudowie Katowic nie sposób nie wspomnieć o licznie występujących tam wieżowcach. Ze względu na często występowanie na terenie Katowic budynków o wielu kondygnacjach miasto to niejednokrotnie nazywane jest stolicą polskiej moderny. Najstarszym wieżowcem jaki znajduje się na terenie Katowic jest wybudowany w 1931 roku dom profesorów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych. Katowice są miastem, które są miejscem urodzeniu wielu znanych dziś ludzi. Wybitne persony urodzone w Katowicach to zarówno sportowcy, artyści jak i politycy. Miasto Katowice jest z pewnością tym miastem, które może pochwalić się bogatą historią, wspaniałą architekturą i czynnym udziałem w całym mnóstwie wydarzeń kulturalnych. To miasto, które przyciąga do siebie swoim klimatem zarówno młodych - szukających rozrywki ludzi, jak i tych, którzy szukają perspektyw i nowych celów w swoim życiu.