Przewodnik Grom

          Grom to niewielka wieś w województwie warmińsko – mazurskim, w gminie Pasym. Ulokowana jest w okolicy Jeziora Gromskiego. Według różnych danych statystycznych liczy niespełna 600 mieszkańców. Polska nazwa wsi pochodzi od niemieckiej nazwy Grammen, którą ochrzczono pobliskie jezioro.

          Grom, mimo swojego niewielkiego rozmiaru posiada stosunkowo bogaty rys historyczny. Wieś powstała już 2 lutego 1381 roku, a przywilej na prawie chełmińskim nadał sołtysowi Henrichowi Goldenhornowi komtur ostródzki Kuno von Liebenstein. Według źródeł historycznych, jednocześnie z powstaniem wsi, zbudowano w niej pierwszą karczmę. Historia Gromu przypomina historię innych miejscowości z tego regionu i jest bogata w liczne konflikty zbrojne z Zakonem Krzyżackim. Przez lata wieś zmagała się także z klęskami takimi jak pożary, głód i epidemia dżumy, która wyludniła wieś z ponad 1/3 ludności. Rozkwit wsi przypadł na dwa okresy – wiek XV, po którym ponownie przyszła wojna oraz wiek XVII. W roku 1730 w Gromie zbudowano pierwszą szkołę. Wówczas to zwiększyła się znacznie liczba mieszkańców i powstała kolejna karczma, co w ówczesnych czasach było wyznacznikiem dobrobytu. W późniejszym okresie Grom został niemalże zrównany z ziemią i całkowicie wysiedlony wskutek działań zbrojnych podczas dwóch wojen światowych.

          Grom ze względu na swoją powierzchnię i historię nie posiada zbyt wielu atrakcyjnych pod względem historycznym obiektów. Do tych najciekawszych, pozostających nie tylko w obrębie wsi, ale również okolicy pobliskiego miasta i gminy Pasym, zalicza się: dawny cmentarz ewangelicki, wzniesioną z cegły w latach 1910 – 1911 wieżę ciśnień, kamień Hindenburga w oddalonym o kilka kilometrów Jęczniku oraz kościół ewangelicko – augsburski.

          Obecnie we wsi funkcjonuje kilka gospodarstw o charakterze agroturystycznym, które przez cały rok oferują swoim gościom fantastyczne atrakcje związane z wypoczynkiem w tych malowniczych i spokojnych okolicach. Liczne trasy turystyczne piesze i rowerowe oraz możliwość korzystania z dobrodziejstw sportów wodnych stanowią przyciągającą wielu gości formę spędzania wolnego czasu.
Akwen wodny, umożliwiający uprawianie sportów, jakim jest Jezioro Grom (znana jest także nazwa Jezioro Gromskie) znajduje się około 1200 metrów od wsi. Jego powierzchnia wynosi, w zależności od źródła od 200 do nawet 240 hektarów, a średnia głębokość to około 6 metrów. Ze względu na swoje stosunkowo niskie zanieczyszczenie pozwala na korzystanie z jego uroków w pełnej krasie. Wielbiciele wędkarstwa znajdą tu przedstawicieli takich jak lin, leszcz, okoń, płoć oraz szczupaki. Ponadto dokoła jeziora znajdują się liczne i dobrze przygotowane pola namiotowe oraz obóz harcerski. Osobom, które chętnie korzystają z tego rodzaju atrakcji poleca się także wynajem łódki wiosłowej lub motorowej i wyprawę wzdłuż bardzo atrakcyjnej linii brzegowej.

          W Gromie i okolicach działają także Ochotnicza Straż Pożarna oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Aktywności Mieszkańców Mazurskiej Wsi Grom.

Mapa Grom