Przewodnik Gliwice

                    Jednym z miast województwa śląskiego, zlokalizowanym w jego zachodniej części, są Gliwice. Jest to miasto usytuowane na terenie Wyżyny Śląskiej - na jej zachodnim skraju, nad wodami rzeki Kłodnicy. Wśród wszystkich miast aglomeracji śląskiej to właśnie Gliwice uznawane są za najbardziej zielone miasto. Na terenie miasta występują parki i zieleńce, które łącznie zajmują 12 % jego powierzchni. Wśród gliwickich parków wyróżnić można między innymi Park Bolesława Chrobrego, Park Fryderyka Chopina, Park Adama Mickiewicza czy też na przykład Park Plac Grunwaldzki. Koncepcja dotycząca pochodzenia nazwy miasta nie jest jednoznaczna. Pierwotnie uważano, że jest on ściśle powiązana z czeskim słowem chlewa. Autorem takiej hipotezy był między innymi Beno Nietsche - niemiecki twórca pierwsze monografii miasta. Takie przypuszczenia nie były jednak do końca wiarygodne i zastąpione zostały później dwiema kolejnymi hipotezami. Pierwsza z nich podawała, że nazwa miasta Gliwice wywodzi się od „Gliw” lub „Gliwa” - używanego w okresie średniowiecza na terenie Śląska imienia. Druga z kolei wiązała miasto Gliwice ze słowem „Gliw”, które w językach słowiańskich używane są w odniesieniu do gliniastych terenów i podmokłych, wilgotnych terenów. Wielu językoznawców przez bardzo długi okres czasu prowadziło spór na temat prawdziwego pochodzenia nazwy miasta, co związane było z faktem, iż zarówno pierwsza jak i druga opcja znalazła wśród nich zwolenników i przeciwników.

               Pierwsza wzmianki jakie pojawiają się na temat Gliwic pochodzą z roku 1276. Miasto pochwalić się może oczywiście bogatową historią oraz wieloma wydarzeniami, których daty niejednokrotnie diametralnie zmieniały sytuację całego miasta. Wiele wydarzeń wywierało wpływ zarówno na politykę, kulturę jak i gospodarkę Gliwic. Miasto Gliwice może pochwalić się niewątpliwie wieloma obiektami, które mają szczególną wartość zabytkową, a więc są dla jego mieszkańców i oczywiście samego miasta niezwykle ważne. Architekturę Gliwic tworzy wiele wspaniałych budynków, które ściśle związane są zarówno z historią jak i pewnymi wydarzeniami związanymi z rozwojem tego śląskiego miasta. Pierwszym z takich budynków jest usytuowany przy ulicy Zwycięstwa (najbardziej znana ulica na terenie całych Gliwic) Dom Tekstylny Weichmanna, który niegdyś pełnić funkcję domu handlowego. Ten dwupiętrowy budynek jest niewątpliwie jednym z najważniejszych budowli na terenie całej Polski, jakie pochodzą z okresu niemieckiego modernizmu. Kolejnym ważnym budynkiem na terenie Gliwic jest Willa Caro. Jest to zabytkowa już rezydencja, w której niegdyś zamieszkiwał przemysłowiec Oscar Caro. Wnętrze Willi do czasów obecnych prawie w całości zostało zachowane. Prawie, ponieważ na terenie tego budynku utworzona została stała wystawa muzealna dotycząca wnętrz pochodzących z XIX wieku mieszkań zamieszkiwanych przez przemysłowców, a także ekspozycja obrazująca ludową kulturę typową dla regionu gliwickiego. Charakterystycznym elementem związanym z obiektem Willi Caro jest znajdująca się na zewnątrz rzeźba przedstawiająca lwa czuwającego, która została wykonana według projektu jednego z górnośląskich rzeźbiarzy XIX wieku - Theodora Erdmanna Kalide.

                      Kolejnym obiektem w Gliwicach, którzy ma wartość zabytkową jest Zamek Piastowski, którego ściany wraz z murami obronnymi wzniesione zostały w połowie XIV wieku. Mówiąc o zabytkach Gliwic nie sposób nie wspomnieć o oczywiście o znajdującym się na rynku Ratuszu. Liczący sobie ponad 40 metrów wysokości gliwicki ratusz jest drugą budowlą jaka stanęła w tym miejscu. Pierwszy ratusz wybudowany został w wieku XIII, obecny zaś jest wynikiem prac budowlanych przeprowadzonych około 200 lat później. Obecnie budynek ratusza pełni rolę urzędu stanu cywilnego, w którym udzielane są śluby. Piwnice budowle zostały zaś zagospodarowane jako niewielkich rozmiarów puby i kawiarnie. Innymi budynkami, które tworzą architekturę Gliwic i są przez wielu kojarzone z zabudową tego miasta, są między innymi ruiny teatru, dom przedpogrzebowy na cmentarzu żydowskim, budynek poczty głównej, hotel Diament, Czerwona oraz Szara Chemia będące siedzibami wydziału należącego do Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Oprócz charakterystycznych dla miasta                  

                   Gliwice budowli, wyróżnić można także inne elementy, z którymi niejednokrotnie ściśle kojarzone jest właśnie to miasto. Należą do nich z pewnością fontanna z Neptunem usytuowana w zachodniej części gliwickiego rynku (z elementem tym związane są pewne legendy), fontanna z trzema faunami, która znajduje się na placu Urzędu Miejskiego, wspomniany wcześniej lew czuwający przez Willą Caro a także lwy leżące - rzeźba mieszcząca się na terenie Parku Fryderyka Chopina, przed gmachem Palmiarni Miejskiej.

Charakterystycznym elementem miasta jest również Gliwicka Radiostacja. Konstrukcja wykonana została z drewna i mierzy sobie 111 metrów, a taka wysokość czyni ją najwyższą drewnianą (w całości wykonaną z drewna) budowlą na całym świecie. W Gliwicach znajdują się pewne miejsca, które także stanowią dla tego miasta pewnego rodzaju wizytówkę. Do takich miejsc należy między innymi Plan Krakowski, który usytuowany jest obok miasteczka studenckiego. Miejsce to znane jest przede wszystkim z licznie odbywających się tam imprez kulturalno-rozrywkowych. Otoczenie Placu Krakowskiego, ze względu na usytuowanie w pobliżu campusu studenckiego, stanowią liczne puby i knajpki. Mówiąc o studenckim życiu w Gliwicach nie sposób pominąć oczywiście faktu, iż to właśnie na terenie tego miasta znajdują się liczne gmachy i budynki należące do Politechniki Śląskiej (wśród 12 wydziałów Politechniki Śląskiej, aż 9 znajduje się w Gliwicach). Gliwice są na Śląsku cenionym miastem pod względem rozrywki. Na terenie miasta znajdują się liczne kina, teatry i puby. Cyklicznie odbywają się także imprezy kulturalne, które znalazły wśród Gliwiczan wielu entuzjastów. Gliwice to z pewnością miasto, które ze względu na swój niepowtarzalny, bardzo swoisty charakter przypadnie do gustu zarówno młodszym jak i nieco starszym ludziom.

Mapa Gliwice

Galeria zdjęć Gliwice

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl