OPR "Błyskawica" (okręt muzeum)

To na pewno jeden ze słynniejszych polskich statków. Ten niszczyciel typu Grom został przekazany na użytek Marynarki Wojennej w 1937 roku. Brał udział w działaniach wojennych na frontach morskich II wojny światowej. Między innymi w obronie polskiego wybrzeża oraz w wielu działaniach na terenie mórz europejskich. Co ciekawe brał udział w ewakuacji Dunkierki, a także w kampanii norweskiej oraz operacji Overlord.

Po zakończeniu wojny, niszczyciel był flagowym okrętem Polskiej Marynarki Wojennej. Kształciły się na nim najznamienitsze postacie polskiej marynarki, jednak po poważnej awarii w maszynowni jak nastąpiła w 1967 roku uznano, że remont jest zbyt kosztowny i co za tym idzie nie opłacalny, w związku z czym statek został przekazany do Świnoujścia gdzie służył do obrony przeciwlotniczej. W 1976 roku trafił na gdyńskie nadbrzeże jako okręt muzeum. Sporą ciekawostką jest, że ORP Błyskawica to najstarszy z zachowanych niszczycieli swojej klasy na świecie. Statek został wykonany przez stocznię J. Samuel White & Co. z Cowes na wyspie Wight. Biało czerwona bandera pojawiła się na Błyskawicy 25 listopada 1937 roku, wtedy też pierwsza załoga niszczyciela pod dowództwem kmdr por. Tadeusza Podjazd- Morgensterna przypłynęła do Gdyni. Niezwykłą historię tego statku poznać można udając się na jego pokład. Wystawiona tam ekspozycja w bardzo ciekawy sposób pokazuje jego losy oraz poszczególne operacje wojenne, w których brał udział. Po wszystkich przygodach jakie dane mu było przeżyć przeszedł na zasłużoną emeryturę. Został ustawiony jako muzeum przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. W tym celu także przeszedł gruntowną przebudowę. W jej trakcie pomieszczenia na rufie zostały przekształcone w Salon Kaprów oraz sale wystawowe, zmodernizowano trapy, wszystko zostało dostosowane do potrzeb zwiedzających. 1 maja 1976 roku rozpoczęto  pierwszy sezon wystawienniczy.

Na trasie zwiedzania znajdują się działa artyleryjskie i torpedowe, a także działo przeciwlotnicze typu Bosfor 40 oraz miotacze, miny morskie i zrzutnie bomb głębinowych. W ekspozycji można obejrzeć pamiątki związane z dziejami Polski na morzu w przeciągu kilkudziesięciu ostatnich lat. Dla osób zainteresowanych tematyką morską oraz militarną to miejsce na pewno będzie spora atrakcją. Od pierwszych dni swej działalności okręt muzeum cieszył się bardzo dużą popularnością zwiedzających. W sierpniu 2005 roku na pokład muzeum wszedł pięciomilionowy zwiedzający.

Wartym uwagi faktem jest, że od początku lat 90-tych zrezygnowano z malowania burt niszczyciela na szary kolor, przywracając mu tym samym kamuflaż z lat II wojny światowej.

Kolejną ciekawostką wartą podkreślenia jest fakt, że w 1987 roku w 50-lecie swej służby pod polską banderą  ORP Błyskawica jako jedyny z polskich okrętów został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Natomiast w 1992 roku niszczyciel otrzymał pamiątkową tablicę ufundowaną przez brytyjskie miasto Cowes. Miało to miejsce w 50-tą rocznicę odparcia ataku lotniczego właśnie na to miasto.

Prócz funkcji muzealnych Błyskawica pełni tez funkcję reprezentacyjne. To na jej pokładzie prezydent Aleksander Kwaśniewski obejmował dowództwo nad Polskimi Siłami Zbrojnymi. W Salonie Kaprów podejmowani są znani goście odwiedzający Gdynię. Na pokładzie statku odbywają się także często promocje oficerskie Akademii Marynarki Wojennej oraz nadawane odznaczenia i stopnie wojskowe. Prócz tych wydarzeń często na pokładzie Błyskawicy odbywają się konferencje naukowe poświęcone marynarce wojennej.

Galeria zdjęć Gdynia

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Gdynia

Jedno z młodszych polskich miast, wybudowane niemal od podstaw na miejscu kilku rybackich wiosek. O powstaniu miasta zadecydowały ówczesne warunki polityczne, a także ekonomiczne. W 1918 r....