Przewodnik Gdynia

Jedno z młodszych polskich miast, wybudowane niemal od podstaw na miejscu kilku rybackich wiosek. O powstaniu miasta zadecydowały ówczesne warunki polityczne, a także ekonomiczne. W 1918 r. Polska odzyskała niepodległość, w udziale nowemu państwu przypadł również skrawek wybrzeża nad Zatoką Gdańską. Zdominowane przez Niemców Wolne Miasto Gdańsk nie gwarantowało Polsce swobodnego dostępu do portów i stoczni. Taka sytuacja mogła skutecznie blokować handel ze światem. Dlatego minister gospodarki Eugeniusz Kwiatkowski postanowi wybudować port i całą infrastrukturę od podstaw, pomysł ten został zatwierdzony przez sejm i tak w małej rybackiej wiosce zaczęto budowę jak na ówczesne czasy, wielkiego portu, cywilnego i wojskowego. Stąd wypłynął legendarny ORP Orzeł na kilka godzin przed wybuchem II wojny św. Jednostka po brawurowej ucieczce z portu w Tallinie przedarła się przez Bałtyk i dopłynęła do Anglii.

 

Gdynia prawa miejskie otrzymała w 1926 r., ale historia miejscowości zaczęła się znacznie wcześniej. Przywilej lokacyjny wioska otrzymała już w 1362 r. W 1382 r. wieś staje się własnością zakonu Kartuzów. Pod zwierzchnictwem mnichów miejscowość przetrwała do rozbiorów Polski, po rozbiorach wieś, jak i cała okolica znalazła się w granicach państwa pruskiego. Mieszkańcy Gdyni i okolicznych wiosek zajmowali się rolnictwem i rybołówstwem, później także rzemiosłem.

 

Z powodu młodego wieku miasto nie posiada szczególnych zabytków, to jednak nie oznacza, że turysta w Gdyni nie ma co zwiedzać. Miasto posiada wiele tras spacerowych oraz wiele ścieżek rowerowych. Najpopularniejszą trasą jest Bulwar Nadmorski. Szlak liczy ok. 2 km, przechodzi wzdłuż morza u podnóża Kamiennej Góry, tuż przed Orłowem ujrzymy przepiękny zarys Klifu Orłowskiego, do Orłowa dojdziemy omijając Klif od strony morza (w tej wersji lepiej zdjąć buty, bo fale czasem podmywają Klif) lub przechodząc górą, po Klifie. Z Kamiennej Góry widać całą panoramę Gdyni i zespół portowy. 46% miasta pokrywają lasy, które częściowo tworzą Trójmiejski Park Krajobrazowy, na terenie Parku w dolinie rzeki Kaczej znajduje się rezerwat przyrody Kacze Łęgi. Do aktywnego wypoczynku służą również liczne zespoły parkowe. W samym mieście znajduje się 55 pomników przyrody (drzewa, grupy drzew i głazy). Miłośnicy morskiej przyrody znajdą wiele ciekawych wystaw w Gdyńskim Akwarium z eksponatami fauny i flory morskiej i słodkowodnej.

 

Inną propozycję wypoczynku proponują placówki kulturalne. Gdynia słynie przede wszystkim z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Podczas festiwalu filmy prezentowane są w Teatrze Muzycznym. W mieście działa wiele galerii, muzeów. Warto zaplanować wizytę na niszczycielu ORP Błyskawica, jednostka pełniła służbę w Marynarce Wojennej RP, a obecnie jest pływającym muzeum Marynarki Wojennej. Podobną funkcję pełni, wycofana z eksploatacji szkolna fregata „Dar Pomorza”.

Na terenie miasta działa wiele hoteli, lokali gastronomicznych i plaż, gdzie każdy turysta może coś przekąsić i wypocząć.  

Mapa Gdynia

Galeria zdjęć Gdynia

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl