Muzeum Miasta Gdyni

Placówka ta została powołana do życia w 1983 roku przez prezydenta Gdyni. Umiejscowiona jest przy ulicy Zawiszy Czarnego1 w Gdyni. Jednak Muzeum Miasta Gdyni istniało także przed wojną. Jednak po jej zakończeniu jego działalność nie została wznowiona. Pierwsze inicjatywy reaktywacji działalności tej placówki pojawiły się w latach 60-tych. Wtedy właśnie władze miejsce rozpoczęły remont zabytkowego domku, który miał stanowić  siedzibę muzeum. Po zakończeniu prac remontowych Domek Abrahama ( bo tak nazywał się budynek przeznaczony na muzeum) został przekazany miejskiej bibliotece, która miała zorganizować w nim dział gromadzenia i udostępniania informacji o mieście Gdyni. Szczególnie istotne były tu informacje na temat morza, portu oraz związków miasta z morzem, w tym liczne fotografie i dokumenty. Działalność muzeum dotyczy gromadzenia przedmiotów kultury materialnej związanej z Gdynią, a także prowadzenie na szeroką skalę badań naukowych oraz działalności edukacyjnej. Domek Abrahama służył placówce do roku 2007, wtedy też zbiory zostały przeniesione do nowego budynku przy ul. Zawiszy Czarnego.

Muzeum zaprasza zwiedzających od wtorku do niedzieli  w godzinach 10:00 do 17:00. Bilet normalny to koszt 7 zł, natomiast ulgowy 4 zł. Zbiory w Domku Abrahama udostępnione są w  od wtorku do soboty między 10:00 a 16:00. Bilet normalny kosztuje 2 zł, ulgowy 1zł.

Pogoda Gdynia

Dzisiaj

10
Wiatr:
12 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
9.5 °C

Galeria zdjęć Gdynia

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Gdynia

Jedno z młodszych polskich miast, wybudowane niemal od podstaw na miejscu kilku rybackich wiosek. O powstaniu miasta zadecydowały ówczesne warunki polityczne, a także ekonomiczne. W 1918 r....