Muzeum Marynarki Wojennej

Ta niezwykła placówka powstała dzięki zaangażowaniu Dowództwa Marynarki Wojennej oraz pasjonatów i entuzjastów morskich sił zbrojnych. Powołano ją do życia  w czerwcu 1953 roku. Pierwsze zaczątki istniejącej placówki pojawiły się w latach powojennych w Gdyni, bo to właśnie tam zaczęto gromadzić różnego rodzaju pamiątki dotyczące marynarki wojennej i to właśnie tutaj powstała przepiękna wystawa, której motywem przewodnim była Obrona Wybrzeża w 1939 roku. W tym samym czasie w Warszawie w Muzeum Wojska Polskiego zorganizowano niezwykłą wystawę, której tematyką była historia marynarki wojennej. Co ciekawe wystawa ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. Dlatego też pojawiły się postulaty utworzenia osobnego muzeum poświęconego marynarce wojennej na terenie miasta Warszawy, jednak w późniejszym czasie zmieniono  jego lokalizację na Trójmiasto. Początkowo miało to być w okolicy Westerplatte, później Sopotu jednak do budowy placówki w tamtych okolicach nie doszło.

Ostatecznie pierwsza siedziba Muzeum Marynarki Wojennej to przedwojenna willa przy gdyńskiej plaży, dookoła której ustawiono eksponaty. Pracę przy rozbudowaniu muzeum podjęli Jerzy Ostaszewski, Czesław Ptak oraz Czesław Krzynówek, który został kierownikiem placówki i funkcję pełnił blisko 20 lat stale dążąc do poszerzania zbiorów. Dzięki poświęceniu i zaangażowaniu pierwszych pracowników na koncie muzeum pojawiły się takie cenne eksponaty jak: działa baterii artylerii nadbrzeżnej z Helu, działa wydobytego z wraka stawiacza min ORP Gry oraz podwójnego działka przeciwlotniczego typu Bofors z ORP Błyskawica.

Ważną chwilą w życiu Muzeum był rok 1960. Wtedy właśnie na własność placówki przeszedł niszczyciel ORP Burza. Został on przekształcony w okręt muzeum, który przez 15 lat odwiedziło prawie 4 miliony turystów.

Niestety budynek muzeum bardzo wysłużony i nadszarpnięty zębem czasu nie był bezpieczny dla zwiedzających w związku z czym zapadła decyzja o zamknięciu muzeum w 1969 roku. Jednak by nie pozbawić turystów szansy zobaczenia jego niezwykłych zbiorów część ekspozycji została przeniesiona do budynku dawnego kina. W latach 70-tych zapadła decyzja o rozbiórce starego budynku muzeum, od tego momentu rozpoczęły się działania mające na celu budowę nowego obiektu. Kolejny ważny moment dla placówki to rok 1976. Wtedy właśnie udostępniono dla zwiedzających kolejny okręt niszczyciel z czasów II wojny światowej ORP Błyskawica, który zastąpił ORP Burza.  Tenjużwysłużony nie spełniał odpowiednich warunków technicznych i stawał się zagrożeniem dla odwiedzających go turystów.

Mimo burzliwych losów i zawirowań muzeum przetrwało i istnieje do dziś, co zawdzięcza kierownikom kmdr Zbigniewowi Waśko oraz jego następcy kmdr Rafałowi Witkowskiemu. W chwili obecnej zarówno mieszkańcy Gdyni jak i licznie przybywający do niej turyści chętnie udają się na Bulwar Kościuszki gdzie zacumowany jest słynny ORP Błyskawica, a także  na Bulwar Nadmorski gdzie znajduje się niesamowita ekspozycja plenerowa, która przedstawia broń i uzbrojenie morskie.

Muzeum Marynarki Wojennej mieści się przy ulicy Zawiszy Czarnego 1b .Muzeum przedstawia kilka ekspozycji stałych. Wśród nich znajduję się Ekspozycja Plenerowa Uzbrojenia i Wyposażenia Morskiego, Ekspozycja Stała pt: „Dzieje ORP Błyskawica”.

Galeria zdjęć Gdynia

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Gdynia

Jedno z młodszych polskich miast, wybudowane niemal od podstaw na miejscu kilku rybackich wiosek. O powstaniu miasta zadecydowały ówczesne warunki polityczne, a także ekonomiczne. W 1918 r....