Akwarium Gdyńskie

Każdy kto udaje się z  wizytą do Gdyni powinien skierować swe kroki do tego niezwykłego miejsca.  Szczególnie miłośnicy morza, oraz wszystkiego co w nim żyje znajdą tu dla siebie wiele interesujących rzeczy. Wizyta w tej placówce dostarczy także wielu wrażeń młodszym i starszym dzieciom. Podziwiać można tu gatunki morskich ryb i żyjątek z całego świata. Gdyńskie Akwarium funkcjonuje od roku 1971, a przez ponad 30 lat swej działalności nosiła nazwę Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Jednak ta była zbyt długa i w związku z tym w roku 2003 zdecydowano by zastąpić ją „Gdyńskim Akwarium”. Jak podają jednak źródła historia tego niesamowitego miejsca sięga do roku 1921 i nieodłącznie związana jest z Morskim Instytutem Rybackim. To właśnie wtedy liczni entuzjaści morza i wszystkiego co w nim żyje na czele z Kazimierzem Demelem rozpoczęli kompletowanie kolekcji przyrodniczej. Wszystko co udało im się zebrać wystawiano w gablotach Morskiego Laboratorium Rybackiego z siedzibą na Helu. Z każdym rokiem ta niesamowita kolekcja powiększała się o kolejne cenne eksponaty. Wraz z początkiem lat 30-tych XX wieku rozpoczęły się daleko idące zmiany, Morskie Laboratorium zostało przemianowane na Stację Morską i przeniesione do Gdyni, do nowego budynku. Niestety wybuch II wojny światowej uniemożliwił dalszą rozbudowę placówki. Kwestie te zostały odłożone na drugi plan i wrócono do nich dopiero w latach 50-tych, lecz pierwsze prace budowlane miały miejsce dopiero pod koniec lat 60-tych. Otwarcie Muzeum nastąpiło dopiero w 1971 roku. Olbrzymie zasługi w otwarciu tej placówki mieli dr Stanisław Kujawa oraz jego następca dr Kazimierz Siudziński. Po otwarciu Muzeum udostępniono zwiedzającym 34 akwaria z licznymi okazami zarówno morskimi jak i tymi, które zamieszkują wody słodkie, wśród nich znajdowały się zarówno zwierzęta jak i rośliny. Prócz licznych eksponatów kolekcjonowanych przez lata przez pracowników Instytutu Rybackiego znalazły się także wspaniałe okazy podarowane placówce przez marynarzy i rybaków.

W 2003 roku wraz ze zmianą nazwy zmieniono, a tym samym unowocześniono nieco wygląd Akwarium. Wyremontowana została przeszklona rotunda, a wszystkie akwaria zamieniono na akwaria morskie. I tak właśnie na pierwszym piętrze można podziwiać piękne okazy, które wiodą swe życie wśród raf koralowych. Od 2005 roku gdyńska placówka wzbogaciła się o nowych mieszkańców, do których należą olbrzymie węże w tym anakondy zielone, oraz niesamowite zwierzęta żyjące na granicy wody i lądu. Warto wspomnieć także o tym, że Akwarium prowadzi niezwykle interesujące zajęcia edukacyjne. Znajduje się tam sala kinowa, a także sale laboratoryjne z mikroskopami oraz sprzętem komputerowym. Ciekawostką jest fakt, że od 2007 roku w Sali Morskiej znajduje się miejsce gdzie można włożyć do akwarium rękę i pogłaskać rybę.  To wspaniałe miejsce na pewno warto odwiedzić. Bowiem wizyta w nim to nie tylko atrakcja turystyczna ale także niesamowita lekcja biologii, gdzie na własne oczy można obejrzeć rzeczy niezwykłe i piękne.

Akwarium Gdyńskie otwarte jest od 1 kwietnia do 31 maja w godzinach 9:00 do 19:00, od 1 czerwca do 31 sierpnia od 9:00 do 20:00, a od 1 września do 31 września od 9:00 do 19:00, od 1 października do 31 marca zwiedzający mają wstęp od 9:00 do 17:00. Ceny biletów to koszt rzędu 24 zł za bilet normalny i 16 zł za bilet ulgowy. Ponadto można skorzystać także z biletów rodzinnych.

Dla osób chcących odwiedzić tą wspaniałą placówkę z małymi dziećmi Akwarium zorganizowało liczne udogodnienia, do których należą specjalne wózki do przewożenia dzieci, dostępne przewijaki dla dzieci w toaletach oraz w fotele przeznaczone do karmienia maluchów.

Oczywiście Gdyńskie Akwarium posiada liczne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych chcących odwiedzić to miejsce.

Galeria zdjęć Gdynia

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Gdynia

Jedno z młodszych polskich miast, wybudowane niemal od podstaw na miejscu kilku rybackich wiosek. O powstaniu miasta zadecydowały ówczesne warunki polityczne, a także ekonomiczne. W 1918 r....