Przewodnik Drezdenko

Drezdenko to miasto i gmina w powiecie strzelecko-drezdeneckim w województwie lubuskim, które już dwukrotnie uzyskało tytuł „Krajowego Mistrza Gospodarności”. Drezdenko początkowo pełniło funkcję grodu granicznego, mieszkańcy mieli za zadanie kontrolować ruch na szlaku komunikacyjnym z Poznania do Szczecina. Dziś jest miejscowością z wieloma zabytkami i pięknymi miejscami wartymi zobaczenia.

 

W Drezdenku rozwinięty jest zarówno sport (działa klub piłkarski), jak i kultura (funkcjonuje tutaj m.in. Centrum Promocji Kultury, Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im Ks. Józefa Tischnera).

Miasteczko to posiada wiele zabytków, mieści się tu neogotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego, Dawny Arsenał czy późnobarokowy pałac. Miasto dzieli się na część nową, jak również na część ze Starym Rynkiem. Tworzą ją również: apteka, domy z XVIII wieku i eklektyczny budynek sądu na miejscu dawnego ratusza.

 

W Drezdenku również atrakcję stanowi Wieża Ciśnień, zbudowana w latach 1906-1907 w pobliżu rzeźni miejskiej oraz gazownia reprezentująca styl neogotycki, tj. połączenie surowej cegły z fragmentami otynkowanymi. Na górze mieści się mała wieżyczka z latarnią.

Miasto to swym urokiem z roku na rok gromadzi coraz więcej nowych mieszkańców, osiedlających się w nowej części Drezdenka.

Na skwerze przy Placu Kościelnym rośnie pomnikowy okaz lupy drobnolistnej, drzewo to ma ok. 400 lat, 20 m wysokości i 5,5 m w obwodzie. Lipa ta jest pomnikiem przyrody i podlega ochronie prawnej.

Dla mieszkańców miejsce to jest bardzo ciekawe, ludzie mają tutaj bowiem dużo obszarów do aktywnego spędzania czasu. Jest wiele wolnego terenu, dzięki czemu można organizować wycieczki rodzinne czy też spotkania na łonie natury.

 

Ze względu, że miasto jest położone na skraju Puszczy Noteckiej i Drawskiej, stanowi właściwe miejsce na wczasy, dla ludzi lubiących wycieczki, aktywność i bliskość z naturą. Dzięki temu znajduje się tu dobrze (jak na ten rejon) rozwinięta baza noclegowa. Turyści chętnie zwiedzają tereny puszczy i zatrzymują się w tej pięknej miejscowości.

Gmina organizuje równego rodzaju zabawy dla tutejszych mieszkańców, dni, podczas których zapraszane są gwiazdy i znane osobistości. Mieszkańcy często inicjują spotkania, gromadzą się z dziećmi, wyjeżdżają na rajdy rowerowe i wycieczki piesze.

Wielu turystów bardzo miło wspomina wizyty w tym mieście, chętnie do niego przyjeżdżają, by odpocząć, zrelaksować się, zapomnieć przez chwilę o pracy, kłopotach, stresie i innych rzeczach, które ich otaczają.

W Drezdenku mieści się także przedszkole, jest szkoła podstawowa, gimnazjum czy też zespół szkół ponadgimnazjalnych. Jest wszystko, czego młodzi ludzie potrzebują, nie trzeba wyjeżdżać dalej, by móc kontynuować naukę.

Pragniesz zobaczyć to cudowne niewielkie miasto? Spakuj torby, zabierz ze sobą rower, odstaw samochód i zobacz, jak cudownie jest spędzić tutaj czas…

Pogoda Drezdenko

Dzisiaj

12
Wiatr:
9 km/h
Opady:
1 mm
T. odczuwalna:
12.5 °C

Mapa Drezdenko

Galeria zdjęć Drezdenko

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Okoliczne miejscowości