Na terenie Śląska znajduje się mnóstwo miast, które ze względu na swoją historię, zabudowę oraz występujące na ich terenie zabytki mogą stać się naprawdę niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym. Jednym z miast, które tworzy województwo dolnośląskie jest Chojnów. To dolnośląskie miasto jest częścią powiatu legnickiego i według liczby ludności jest największym miastem tego powiatu. Miasto Chojnów usytuowane jest nad rzeką Skorą, a średnia wysokość terenu, jaką zajmuje jego powierzchnia wynosi 170 metrów nad poziomem morza. Pierwsze wzmianki, jakie pojawiają się na temat Chojnowa pochodzą z roku 1272. W tym okresie tereny dzisiejszego Chojnowa wspominane są jako osada Haynow, zaś niewiele później pojawiają się informacje dotyczące Chojnowa jako jednostki miejskiej. Wraz z uzyskaniem przez Chojnów praw miejskich, miasto zaczęło przeżywać rozwój. Ludność, która zamieszkiwała dawny Chojnów trudniła się przede wszystkim takimi dziedzinami jak tkactwo, szewstwo, rzeźnictwo oraz piekarstwo. Rozwój miasta nie był jednak jednostajny. Wskutek najazdu husytów zapanował prawdziwy regres. Ponowny rozkwit, uznawany w dziejach miasta za największy i jednocześnie najbardziej znaczący, miał miejsce w wieku XVI. Taka sytuacja nie trwała jednak długo, gdyż mające miejsce pożary oraz ogromna epidemia spowodowała w mieście prawdziwe spustoszenie.
Różnorodne wydarzenia historyczne zmieniały co rusz sytuację gospodarczą w mieście. Wiek XIX przyniósł kolejny duży przełom, który był ściśle powiązany z budową linii kolejowej, która połączyła Bolesławiec i Legnicę, a także utworzenie nowych sektorów gospodarczych, w których ludność mogła znaleźć zatrudnienie. Obecne gałęzie przemysłu, jakie są typowe dla Chojnowa to przede wszystkim przemysł papierniczy, maszynowy, odzieżowy oraz spożywczy. Na terenie miasta znajduje się wiele firm, z których usług korzysta obecnie duża część całego kraju. Chojnów jest z pewnością miastem, które mimo braku większych walorów geograficzno-przyrodnicznych, śmiało można uznać za naprawdę ciekawe. Występujące na terenie miasta zabytki pozwalają za bliższe zapoznanie się z jego historią oraz dziejami.
Do najważniejszych obiektów zabytkowych, jakie znajdują się w Chojnowie, należy niewątpliwie wybudowany w drugiej połowie XIII wieku zamek piastowski. Obecnie mury dawnego zamku zostały zagospodarowane jako muzeum regionalne, w którym zwiedzającym udostępnionych jest mnóstwo odkrytych i odrestaurowanych reliktów pochodzących z okresu XIII wieku. Ważna budowlą w mieście jest również kościół pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła, który został wybudowany w XIV wieku. Na szczególną uwagę zasługuje niewątpliwie także chojnowski rynek, który jest fenomenalnym przykładem rzadko występującego na Śląsku placu, który powstał poprzez rozszerzenie drogi handlowej. Jego kształt zbliżony jest do trójkąta. Mierzy 60 metrów szerokości oraz 300 metrów długości, co czyni Chojnowski rynek jeden z najdłuższych na terenie całego Śląska. Na jednym z końców rynkowego trójkąta usytuowany jest wspomniany wcześniej kościół pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła.