Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

Wyspa Młyńska jest wyspą rzeczną położoną w pobliżu Starego Rynku. Jest ona zlokalizowana pomiędzy głównym nurtem rzeki Brdy i jej odnogą Młynówką. To urokliwe miejsce jest często wybierane przez mieszkańców Bydgoszczy jako przeznaczenie spacerów. Przebiega przez nią tylko jedna ulica – Mennica, co związane jest z historią tej wyspy, bowiem w 1594 roku postawiono we wschodniej części wyspy mennicę, która była jedną z najważniejszych w Polsce. Przez pierwsze lata była ona mennicą prywatną, z przyzwolenia króla Zygmunta III Wazy. W 1613 roku została ona jedną z czterech mennic królewskich w Polsce. Ostatecznie przestała ona działać w 1688 roku, a w XIX w. została rozebrana i w chwili obecnej pozostały jedynie fundamenty i sklepienia piwnic.

Jedną z największych atrakcji znajdujących się na Wyspie Młyńskiej jest Wenecja Bydgoska. Powstawała ona pod koniec XIX i na początku XX wieku. Jest to ciąg malowniczych kamienic znajdujących się wzdłuż rzeki Młynówka. Jako ciekawostkę można podać, iż Wenecja Bydgoska znalazła się kilka razy na planach filmowych, m.in. w jednym odcinku serialu „Czterej pancerni i pies”.

Do innych zabytków upiększających wyspę z pewnością można zaliczyć powstałe tutaj w dawnych czasach w celach przemysłowych młyny czy spichlerze. Do ciekawszych można zaliczyć Biały Spichlerz, który posiada gotyckie piwnice z XV wieku, a obecni mieści się w nim Muzeum Archeologii. Z kolei Czerwony Spichlerz został wybudowany w 1861 roku, w miejscu dawnego młyna Henryka i obecnie znajduje się w nim Galeria Sztuki Nowoczesnej. Z kolei w środkowej części wyspy znajdują się Młyny Rothera. Kompleks ten powstał w roku 1851 i był w tamtym czasie największą budowlą tego typu w Bydgoszczy. Kolejnym ciekawym obiektem przemysłowym jest kaszarnia, która powstała w 1898 roku, a znajduje się blisko Młynów Rothera.

Do jednych z najstarszych budowli znajdujących się na Wyspie Młyńskiej należy Jaz Farny, którego historia sięga już XV wieku, zaś obecna konstrukcja pochodzi z końcówki wieku XIX, po czym była jeszcze kilkukrotnie przebudowywana. Co ciekawe, dzięki paru modernizacjom w jazie powstał tor kajakarstwa górskiego, który jako jedyny w Europie umiejscowiony jest w centrum miasta. Innym jazem znajdującym się na terenie wyspy jest Jaz Ulgowy pochodzący z 1920 roku. Do innych budowli hydrotechnicznych zaliczyć można Śluzę Miejską, której pierwotna forma powstała w 1774 roku.

Kolejnym zabytkiem jest Dom Wyczółkowksiego, który został wybudowany w 1899 roku w celach zakwaterowania urzędników młyna.  W chwili obecnej należy on do Muzeum Okręgowego i znajduje się w nim Muzeum Leona Wyczółkowskiego.

Z kolei Europejskie Centrum Pieniądza zostało wybudowane pod koniec XVIII wieku i także służyło jako siedziba dla urzędników młyna. Swoją obecną funkcję pełni od 2008 roku. Do innych ciekawych budynków zaliczyć można Dom Młynarza, Centrum Pracy i Przedsiębiorczości czy Starą farbiarnię i Starą rafinerię.

Galeria zdjęć Bydgoszcz

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Bydgoszcz

Bydgoszcz to jedno z największych miast w Polsce. Położone w województwie kujawsko-pomorskim , nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, zajmuje 10. miejsce pod względem powierzchni i 8. pod względem...