Przewodnik Bydgoszcz

Bydgoszcz to jedno z największych miast w Polsce. Położone w województwie kujawsko-pomorskim, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, zajmuje 10. miejsce pod względem powierzchni i 8. pod względem ludności.

Według źródeł historycznych, gród bydgoski zbudowano w roku 1038. Przez całą swoją historię, miasto brało udział w ważnych bitwach, a także często było obiektem ataków i okupacji, jak np. w latach 1330-1337, kiedy to bydgoski gród był okupowany przez Krzyżaków. Prawa miejskie Bydgoszcz uzyskał 19 kwietnia 1346 roku, a nadał je sam Kazimierz Wielki. W czasie II drugiej wojny światowej doszło tu do wydarzenia zapisanego w annałach historii jako „krwawa niedziela”.

Jednym z ważniejszych obiektów jest Bydgoski Węzeł Wodny, na który składają się trzy główne cieki wodne o długości nabrzeży 100 km. Miasto posiada również wiele mniejszych cieków, np. Struga Młyńska, a także liczne strumienie, źródła i dwa zalewy. Jednym z nich jest liczący 60 hektarów Tor Regatowy, na którym odbywają się krajowe i międzynarodowe zawody wioślarskie i kajakowe. Ponadto na terenie Bydgoszczy znajduje się około 50 innych zbiorników wodnych.

Miasto wyróżnia się dużą ilością parków (pod względem ich łącznej powierzchni – 874 hektary, zajmuje drugie po Warszawie miejsce w Polsce). Zawdzięcza to m.in. rozbudowie miasta w koncepcji miasta-ogrodu.

Główną atrakcją turystyczną Bydgoszczy jest przede wszystkim Stare Miasto obejmujące obszar trzech dawnych wysp: zamkowej, miejskiej i Młyńskiej. Zlokalizowane w tym terenie zabytki stanowią dużą atrakcję pod względem architektonicznym, a wiele z nich ma swoje malownicze odbicia w wodzie przepływających przez miasto rzek. Takimi obiektami są:

  • wielokrotnie rozbudowywane Młyny Rothera z I połowy XIX wieku;

  • pięknie oświetlony budynek głównego urzędu Poczty Polskiej w Bydgoszczy,

  • Opera Nova, czyli teatr muzyczny będący jednym z zaledwie dziesięciu takich obiektów na terenie Polski, obecnie działający na dwóch scenach: głównej, z widownią na 803 osoby oraz tzw. kameralną, z widownią na 120 osób;

Od 1955 r. bydgoskie Stare Miasto posiada status zespołu zabytkowego. Ponadto w mieście działa Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego, organizująca koncerty i recitale gwiazd światowej skali.

Architektura Bydgoszczy jest paletą budynków i fasad wznoszonych na przestrzeni wieków w wielu stylach. Można tu podziwiać obiekty neoklasyczne, neobarokowe czy secesyjne. Należą do nich zabytkowe świątynie, jak np. pochodzący z przełomu XVI i XVII wieku gotycki Kościół Klarysek, obecnie będący kościołem zakonnym Kapucynów; czy wybudowana w okresie dwudziestolecia międzywojennego Bazylika św. Wincentego à Paulo.

Bydgoszcz jest obecnie jednym z ważnych ośrodków kulturalnych i muzycznych Polski. Co roku odbywają się tu liczne imprezy, koncerty i festiwale (jak Bydgoski Festiwal Muzyczny) o charakterze rozrywkowym. Obecnie Opera Nova i Filharmonia Pomorska, wpisane na listę instytucji kulturalnych o znaczeniu narodowym, wraz z Teatrem Polskim są wizytówką nie tylko bydgoskiej, ale i krajowej kultury.

Mapa Bydgoszcz

Galeria zdjęć Bydgoszcz

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl