Stary Rynek w Bydgoszczy

Stary Rynek w Bydgoszczy jest placem w kształcie prostokąta. Znajduje się on przy rzekach Brda i Młynówka, otoczony jest zabytkowymi kamienicami. Przez wiele wieków stanowił o życiu kulturalnym Bydgoszczy, odbywały się tu jarmarki, targi, kwitnął handel i życie towarzyskie, wykonywane na nim były wyroki publiczne.

Jego historia sięga 1346 roku, kiedy to został on wytyczony. Jednak na jego wybrukowanie trzeba było czekać prawie 300 lat, gdyż stało się to dopiero w 1604 roku. W zachodniej części w 1653 roku powstał budynek, który miał rangę kolegium jezuickiego. Odbywało się tam wiele ważnych uroczystości, a do najważniejszych z pewnością można zaliczyć rokowania pomiędzy Janem Kazimierzem a Fryderykiem Wilhelmem w 1657 roku. Przez wiele lat Stary Rynek pełnił głównie funkcję handlową, odbywały się tutaj targi oraz jarmarki. W dniach 3-4 września 1939 roku hitlerowcy na Starym Rynku dokonali egzekucji mieszkańców Bydgoszczy, co nazywane jest krwawą niedzielą. Wydarzenie to upamiętnia pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej zbudowany w 1969 roku. W swojej historii Stary Rynek wielokrotnie był niszczony i przebudowywany i jego obecny wygląd jest daleki od pierwotnej zabudowy.

Głównym budynkiem części zachodniej Rynku jest bydgoski Ratusz. Gmach ten powstawał w latach 1644-1653 i początkowo mieścił kolegium jezuickie. Głównymi fundatorami budowli byli Kasper Działyński oraz Jerzy Ossoliński, a powstawaniem obiektu kierował Wojciech Przybyłkowicz. W następnych latach budynek był jeszcze kilkukrotnie rozbudowywany, a uroczyste oddanie gmachu jako Ratusza miało miejsce 19 grudnia 1879 roku. Właśnie przy Ratuszu, na placu, umiejscowiony jest pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej.
Pierzeja wschodnia składa się z szeregu kamieniczek, z których większość została uszkodzona podczas działań wojennych i odbudowana w następnych latach. Jedną z atrakcji jest figurka Pana Twardowskiego, która dwa razy każdego dnia ukazuje się w oknie poddasza jednej z kamienic. Upamiętnia to legendarny przyjazd Twardowskiego do Bydgoszczy, podczas to którego odmłodził on burmistrza Bydgoszczy i odgonił złe moce z jego mieszkania. Ciekawa historia związana jest także z kamienicą zwaną ‘Pod Złotym Łososiem’, w której to rzekomo w drodze do Moskwy zatrzymał się cesarz Napoleon Bonaparte.
W części północnej znajduje się kamienica z najstarsza bydgoska apteka ‘Pod Złotym Orłem’, za datę jej powstania uznaje się 1590 r. Na fasadzie budynku znajduje się tabliczka upamiętniająca ofiary egzekucji z 1939 roku. Z kolei w innej kamienicy z tej pierzei mieści się Bydgoski Antykwariat Naukowy.
Pierzeja południowa natomiast bogata jest w kamienice głównie z XVIII i XIX wieku. W jednej z nich znajdowały się biura departamentu bydgoskiego Księstwa Warszawskiego.

W części środkowej Starego Rynku do roku 1834 znajdował się Ratusz, który rozebrano.

Galeria zdjęć Bydgoszcz

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Bydgoszcz

Bydgoszcz to jedno z największych miast w Polsce. Położone w województwie kujawsko-pomorskim , nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, zajmuje 10. miejsce pod względem powierzchni i 8. pod względem...