Opera Nova w Bydgoszczy

Bydgoska Opera Nova jest okazałym, nowoczesnym gmachem teatru muzycznego, zlokalizowanym nad rzeką Brdą, w pobliżu Wyspy Młyńskiej. Architektura budynku jest niezwykle efektowna, gmach złożony jest z trzech kręgów a jego odbicie można zobaczyć w Brdzie co daje dodatkowy efekt.

W pierwszym kręgu znajduje się to co dla widza najważniejsze: dwie widownie - większą (na 803 osoby) znaleźć można w Dużej sali widowiskowej, mniejsza (129 miejsc) znajduje się z kolei w Sali kameralnej. Duża scena ma powierzchnię liczącą 420 metrów kwadratowych i jest obrotowa. Dodatkowo zamontowane są urządzenia technicznej wysokiej klasy sterowane komputerowe, m.in. bogaty system oświetleniowy czy zapadnie mogące się podnieść na 4 metry i opaść na 2 metry. Te i inne elementy pozwalają na widowiskowe efekty, co przy świetnej akustyce zapewnia spektakle na najwyższym poziomie. Natomiast sala kameralna, która nosi imię Felicji Krysiewiczowej, czasem oprócz mniejszych spektakli wykorzystywana jest również jako miejsce seansów filmowych. Wnętrze opery uzupełnia hol główny i foyer, gdzie widzowie mogą przebywać podczas przerw, wystawiane są tam także ekspozycje malarskie, rzeźbiarskie czy fotograficzne.
Drugi krąg mieści sale prób zespołów artystycznych, garderoby dla chóru i baletu oraz biura dyrekcji i administracji. Z kolei w trzecim kręgu znajduje się Centrum Kongresowe, które mieści ponad 200 osób i zapewnia organizację dużych konferencji czy sympozjów. Także w tym kręgu swoją siedzibę ma Dział Promocji i Obsługi Widzów oraz restauracja Maestra.

Historia opery sięga końca 1955 roku, kiedy to Zarząd Towarzystwa Muzycznego w Bydgoszczy zdecydował się powołać Studio Operowe. Największy wkład w tę inicjatywę miała Felicja Krysiewicz, imieniem której nazwana jest sala kameralna. Pierwsza premiera odbyła się 21 września 1956 roku. Przez pierwsze lata działalności korzystano z pomocy muzyków Filharmonii Pomorskiej, dopiero w 1963 roku została utworzona własna orkiestra. Nowy zespół swój debiut zaliczył 21 listopada, kiedy to odbył koncert w Pomorskim Domu Sztuki. Rok później teatr zmienił swoją nazwę na Operę i Operetkę w Bydgoszczy. Zmiany nazewnictwa opery następowały potem jeszcze kilkukrotnie, obecna nazwa – Opera Nova – została oficjalnie ustanowiona 1 stycznia 1996 roku.

Ze względu na niedostateczny rozmiar ówczesnego budynku opery, już w 1960 roku zaczęto rozważać konieczność wybudowania nowego gmachu. Ostatecznie prace budowlane zostały rozpoczęte w 1974 roku i zostały zakończone dopiero w roku 2006, wtedy to przy okazji 50-lecia opery przeniesiono ją do nowego gmachu.

Obecnym dyrektorem opery, pełniącym tę funkcję od 1992 roku jest Maciej Figas. Aktualny zespół składa się z 50 solistów śpiewaków, a zespół uzupełniają aktorzy, asystenci reżysera, korepetytorzy oraz konsultant wokalny solistów i opiekun statystów. Innymi grupami bez których istnienie opery byłoby niemożliwe są chórzyści, balet oraz orkiestra.

Galeria zdjęć Bydgoszcz

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Bydgoszcz

Bydgoszcz to jedno z największych miast w Polsce. Położone w województwie kujawsko-pomorskim , nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, zajmuje 10. miejsce pod względem powierzchni i 8. pod względem...