Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy

Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy jest największym parkiem miejskim w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 830 hektarów, z czego połowa jest zalesiona, w większości przez lasy liściaste i mieszane. Piękna natura połączona z infrastrukturą pozwala na bierny relaks czy aktywny wypoczynek. W parku znajdują się liczne ścieżki spacerowe oraz rowerowe. Dodatkowo znajduje się tam Akademia Golfa czy skatepark. Na terenie parku odbywają się nieraz zawody sportowe, w 2010 r. miały tu miejsce Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych. Nie brakuje także miejsc rozrywki dla dzieci, pociechy można zabrać do Parku Rozrywki, gdzie mogą one skorzystać placu zabaw, dmuchanych zamków i wielu innych atrakcji. Dodatkowo można odwiedzić Lunapark czy Zaginiony świat, gdzie znajdują się modele dinozaurów, a największy z nich – diplodok – liczy sobie 27 metrów długości.

Na terenie parku znajduje się wiele zbiorników wodnych, przede wszystkim stawów. Największy z nich ma powierzchnię 10,2 ha i na jego terenie znajduje się wyspa zwana ptasią. Wynika to z dużej kolonii mew śmieszek i rybitw rzecznych, które wybrały to miejsce na swoje siedlisko. W rzeźbę terenu wpisują się także dolinki: Struga Zacisze, Struga Myślęcińska czy Struga Rynkowska.

W Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku istnieje wiele ciekawych obiektów, m.in.:

  • Ogród Botaniczny – jego powierzchnia wynosi 60 ha, a do użytku został w oddany w 1983 roku. Na jego terenie znajduje się alpinarium z górską roślinnością, która rośnie w otoczeniu wodospadu, skał, znajduje się tam także grań widokowa. Oprócz tego w ogrodzie rośnie szereg drzew owocowych, iglastych, wytyczone są ogródki rodzajowe. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż na terenie Ogrodu Botanicznego znajduje się pierwsza w Polsce ścieżka dla niewidomych.
  • Ogród Fauny Polskiej – jego powierzchnia liczy sobie 14 ha i specjalizuje się w hodowli gatunków krajowych, aczkolwiek w „Skrawku świata” można także podziwiać gatunki zwierząt pochodzące z innych kontynentów. W centralnej części ogrodu znajduje się Dziecięcy Ogród Zoologiczny, gdzie umieszczono jedynie zwierzęta nie stwarzające najmniejszego zagrożenia.
  • Ośrodek rekreacji konnej – powstały w 1982 roku ośrodek prowadzi naukę jazdy konnej, na jego terenie organizowane są także biegi myśliwskie, kuligi czy obozy jeździeckie.
  • Ekologiczne ścieżki dydaktyczne – na terenie parku się specjalne ścieżki dydaktyczne, które pozwalają bliżej zapoznać się z określoną tematyką, należą do nich m.in. ścieżki „Poznajemy drzewa”, „Zacisze”, „Szuwary” czy „Poznajemy ssaki”.

Góra Myślęcińska – jest to wzgórze należące do Zbocza Fordońskiego, którego wysokość wynosi 97 m n.p.m. Znajdują się tam tory zjazdowe dla narciarzy, saneczkarzy, snowboardzistów oraz rowerzystów. Jest to także świetne miejsce do zobaczenia panoramy Bydgoszczy.

Galeria zdjęć Bydgoszcz

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Bydgoszcz

Bydgoszcz to jedno z największych miast w Polsce. Położone w województwie kujawsko-pomorskim , nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, zajmuje 10. miejsce pod względem powierzchni i 8. pod względem...