Bydgoski Tramwaj Wodny

Bydgoski Tramwaj Wodny spełnia jednocześnie dwie funkcje: służy do komunikacji miejskiej, a zarazem jest bez wątpienia dużą atrakcją turystyczną. Za jego pośrednictwem można się przemieszczać w różne miejsca Bydgoszczy i przy okazji jest to doskonała okazja, aby się zrelaksować i móc podziwiać nadbrzeżne zakątki miasta podróżując na wodach Brdy. Ten specyficzny tramwaj kursuje od 1 maja do 16 września.

Pomysł uruchomienia takiego środku transportu z pewnością nawiązuje do okresu międzywojennego, kiedy to Lloyd Bydgoski organizował rejsy turystyczne. Także w drugiej połowie XX wieku korzystano z podobnego rozwiązania, aby transportować pracowników do pobliskich miejscowości. Sam Bydgoski Tramwaj Wodny swój pierwszy rejs zaliczył 9 października 2004 roku.

W 2012 roku po Brdzie kursowały 3 statki: Słonecznik, Słonecznik II oraz MS Bydgoszcz. Obsługiwane są w sumie 3 trasy:

  • ‘Słoneczna’ – czas rejsu tą linią zajmuje ok. 80 minut. Statek startuje z Wyspy Młyńskiej, miejscem przeznaczenia jest TESCO, po czym następuje powrót. Początkowo płynie się w stronę Rybiego Rynku, bydgoskiego placu, który był elementem scenografii jednego z odcinków serialu ‘Czterej pancerni i pies’. Znajduje się tam spichrze, którego styl architektoniczny to szachulec. W pobliżu dostrzec można inny piękny budynek, a mianowicie Pałacyk Lloyda. Pochodzi on z 1886 roku i reprezentuje manieryzm niderlandzki. Następnie statek przepływa pod mostem Bernardyńskim, co pozwala zobaczyć pałacyk pochodzący z końcówki XIX wieku, w którym niegdyś siedzibę miało Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie. Wkrótce dopływa się do pierwszego przystanku – Dworca PKS. Następnie statek kieruje się do TESCO, przepływając po drodze przy Hali Sportowo-Widowiskowej ‘Łuczniczka’.
  • ‘Staromiejska’ – rejs tą linią trwa ok. 75 minut. Podobnie jak przy poprzednim rejsie miejscem startowym jest Wyspa Młyńska, natomiast celem podróży ASTORIA. Podróżując tą trasą można podziwiać wodny krajobraz Bydgoszczy. W pewnym momencie statek dopływa do śluzy miejskiej z 1915, gdzie jest podnoszony o 3.5 metra. Po drodze można również zobaczyć kolejny budynek w stylu manieryzmu niderlandzkiego, a mianowicie Dyrekcję Pruskiej Kolei Wschodniej z 1889 roku. Żeby dopłynąć do przystanku statek musi minąć 26-metrowy most Królowej Jadwigi. Ciekawostką jest fakt, iż polski pisarz i poeta Jerzy Sulim-Kamiński swoją autobiografię zatytułował „Most Królowej Jadwigi”, jako że większość życia mieszkał w jego pobliżu.
  • ‘Szlakiem śluz’ – rejs tą linią jest najdłuższy, trwa bowiem około 2 godzin. Podobnie jak poprzednie startuje z Wyspy Młyńskiej, a miejscem docelowym jest Gwiazda. Rejs ten obsługiwany jest przez statek MS Bydgoszcz, mieszczący 24 osoby. Po drodze mijamy m.in. mosty kolejowe z XIX wieku, miejsce gdzie Kanał Bydgoski wpływa do Brdy czy śluzę z 1914 roku – ‘Okole’.

Galeria zdjęć Bydgoszcz

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Bydgoszcz

Bydgoszcz to jedno z największych miast w Polsce. Położone w województwie kujawsko-pomorskim , nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, zajmuje 10. miejsce pod względem powierzchni i 8. pod względem...