Przewodnik Bukowiec

Jak każda miejscowość lub wieś zlokalizowana na terenie Sudetów, również Bukowiec, jest niezwykle atrakcyjny pod względem turystyki górskiej. Bukowiec znajduje się na pograniczu Rudaw Janowickich oraz Kotliny Jeleniogórskiej. Miejscowość otoczona jest przez takie krainy geograficzne jak wzgórza Mrowiec, Brzeźnik i średnica. Takie położenie geograficzne stwarza naprawdę duże możliwości dla miłośników turystyki pieszej, rowerowej czy też narciarstwa. Na dużą atrakcyjność pod względem turystycznym wpływają także przyrodnicze walory tego miejsca - Rudawski Park Krajobrazowy (jego obszar rozciągnięty jest również na powierzchni innych gmin i miejscowości - na przykład Jeleniej Góry i Kowarów). Śmiało można powiedzieć, że w tym rejonie to właśnie Bukowiec jest jedną z najstarszych wsi - pierwsze wzmianki pochodzą z samego początku wieku XIV.

               Początkowo Bukowiec był wsią o charakterze rycerskim. Wydarzenia historyczne, które miały miejsce na przestrzeni wielu lat, kształtowały wieś, dokonując jej pewnych transformacji. Jeszcze przed wojną 30-letnią na terenie Bukowca znajdował się dworek o charakterze obronnym. Po zakończeniu działań zbrojnych majątek ten jednak został zatracony. Dziedziną, którą głównie trudziła się tamtejsza ludność, było tkactwo. Dziś charakter wsi jest zupełnie inny. Bukowiec funkcjonuje jako rolniczo-letniskowa wieś, w której sporą częścią utrzymania tamtejszych mieszkańców stanowi turystyka. Sezon w Bukowcu trwa cały rok. Zarówno okres letni jak i zimowy sprzyja pobytowi w Bukowcu. Oprócz aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu (w Bukowcu istnieje fenomenalna alternatywa pieszych, rowerowych oraz górskich wycieczek) ta przepiękna wieś umożliwia również na zobaczenie kilku naprawdę ciekawych obiektów. Mówiąc o zabytkach, które można odwiedzić na terenie Bukowca, nie sposób nie wspomnieć o wybudowanym z inicjatywy hrabiego von Reden pałacu. Obiekt ten powstał w ostatnim dziesięcioleciu wieku XVIII. Na przestrzeni lat pałac zmieniał się dosyć diametralnie wskutek wielokrotnych modernizacji. Dziś stanowi ogromną atrakcją turystyczną, jaką może pochlubić się Bukowiec. Wycieczka w kierunku pałacu w Bukowcu okazuję się być naprawdę świetną alternatywą na spędzenie ciepłego popołudnia. Dwukondygnacyjny budynek z wysokim podpiwniczeniem naprawdę robi wrażenie. Bukowiec to jednak także inne zabytki. Warto udać się w stronę gmachu dawnej karczmy sądowej. Pochodzący z okresu XVIII wieku budynek znajduje się w samym centrum wsi.

             Na terenie Bukowca usytuowane są także dwa bardzo ciekawe kościoły: pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela oraz pod wezwaniem świętego Marcina. Te sakralne budowle bez wątpienia nadają wsi swoistego charakteru, nie sposób więc przejść obok nich obojętnie. Ze względu na turystyczny charakter wsi, na terenie Bukowca bardzo dobrze rozwinięta jest baza noclegowa oraz gastronomiczna. Zaplecze turystyczne Bukowca umożliwia turystom na prawdziwy wypoczynek. Bukowiec to z pewnością niesamowita wieś, która dzięki swojemu usytuowaniu i walorom przyrodniczym jest prawdziwym wabikiem dla wielu turystów.

Pogoda Bukowiec

Dzisiaj

9
Wiatr:
3 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
8 °C

Mapa Bukowiec