Przewodnik Zgorzelec

Zgorzelec jest miastem zajmującym południowo-zachodnią część Polski. Miejscowość usytuowana jest nad prawym brzegiem Nysy Łużyckiej (obniżenie Żytawsko-Zgorzeleckie) i zajmuje tereny historycznej krainy Górne Łużyce. Granice miasta otoczone są od południa zachodnią częścią pasm górskich Sudetów, zaś od strony północnej otoczenie stanowi Puszcza Zgorzelecka. Takie a nie inne położenie Zgorzelca sprawia, że jest to miasto, w którym najpóźniej na terenie całego kraju zachodzi słońce - związane jest to z przebiegiem 15 południka ziemskiego. Lokalizacja miasta w otoczeniu między innymi Sudetów czyni je niezwykle atrakcyjne turystycznie. Również jeśli chodzi o walory gospodarcze Zgorzelca niemały wpływ ma usytuowanie tego miasta gdyż znajduje się ono przy autostradzie A-4 oraz w pobliżu Niemiec oraz Czech. Na przestrzeni lat nazwa miasta ulegała wielu transformacją. Toponimika nazwy tego miasta wskazuje na ścisły związek ze słowem „goreli”, które w języku polskim przetłumaczyć można jako „gorzeć” czy też „płonąć”, a to z kolei jest powiązane z mającym miejsce kiedyś na tamtych rejonach wypalaniem lasu.

                   Zgorzelec jest niewątpliwie pięknym miastem o wspaniałej architekturze. Na jego terenie znajduje się wiele miejsc, które niezaprzeczalnie warte są odwiedzenia. Bardzo ciekawą budowlą jest Dom Jakuba Bohme - postacią w sposób bardzo ścisły powiązaną właśnie z tym miastem. Ten wybitny mieszkaniec Zgorzelca zdobył z czasem sławę światową. Najbardziej znany jest z nowożytnej filozofii niemieckiej, jaką zapoczątkował. Jest autorem wielu wybitnych dzieł, które stały się przedmiotem zainteresowania całego mnóstwa innych twórców. Dziś budynek ten upamiętnia tą niesamowitą postać i stanowi jednocześnie sporą atrakcję turystyczną Zgorzelca. Stan, w jakim obecnie znajduje się Dom Jakuba Bohme nie jest jednak oryginalne, gdyż dokonano w nim wielu prac renowacyjnych, mających na celu przedłużyć jego żywotność. Wnętrze budynku zostało zagospodarowane jako miejsce stałej ekspozycji „Izba Jakuba Bohme”, miejsce wielu wernisaży i wystaw, występów kabaretowych a także miejsce galerii i warsztatu pani Lidii Wachowicz.

                    Bardzo ciekawym obiektem o wartości zabytkowej na terenie miasta jest również zgorzelecki amfiteatr. Zarówno ze względu na fakt, iż jest to obiekt zabytkowy jak i ze względu na życie kulturalne miasta, jest to bardzo ważna budowla w życiu całego Zgorzelca oraz jego mieszkańców. Nie sposób nie wspomnieć również o gmachu Miejskiego Domu Kultury, który jest szczególnie atrakcyjny ze względu na swoją architekturę. Kolejnym budynkiem zabytkowym jest kościół pod wezwaniem świętego Bonifacego, którego budowa rozpoczęta została w 1929 roku. Zabudowa i architektura Zgorzelca układają się w przepiękną kompozycję, której odzwierciedleniem jest zgorzelecka panorama. Zgorzelec jest również dla wielu znany z tego, iż miasto to stanowi odcinek Dolnośląskiej Drogi świętego Jakuba, która jest częścią pielgrzymkowe szlaku prowadzącego do hiszpańskiego miasta Santiago de Compostela, w którym znajduje się grób tego świętego.

Mapa Zgorzelec

Galeria zdjęć Zgorzelec

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl