Przewodnik Zblewo

Zblewo to wieś i siedziba gminna, położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim. W odległości 5 kilometrów od Zblewa znajduje się duże Jezioro Borzechowskie. Gmina położona jest na skraju Borów Tucholskich i obejmuje swym terytorium dużą część Pojezierza Starogardzkiego.

Ponadto należy wspomnieć, iż Zblewo położone jest na trasie krzyżujących się dróg północ-południe i wschód-zachód (droga krajowa nr 22 Berlin – Królewiec).

 

Zblewo jest jedną z najstarszych wsi na Pomorzu Gdańskim i w powiecie starogardzkim, o której pierwsze wzmianki kronikarskie pochodzą z 1305 roku. Wówczas to Wacław III przekazał wieś Stubelow i okoliczne dobra Krzyżakom. O Zblewie wspomina się również w zapiskach historycznych związanych z przemarszem Wojsk Napoleońskich do Moskwy w 1812 roku. Znaczny rozwój wsi nastąpił w II połowie XIX wieku, po wybudowaniu linii kolejowej Berlin-Królewiec. Stara legenda mówi też, w 997 roku przez Zblewo wracał orszak z ciałem Św. Wojciecha.

Całkiem niedawno, bo w 2005 roku, wieś obchodziła 700-lecie swojego istnienia.

 

W czasie II wojny światowej na okolicznych terenach działała aktywnie powstała 7 lipca 1941 roku Tajna Organizacja Wojskowa "Gryf Pomorski", której komenda gminna znajdowała się właśnie w Zblewie. Po II wojnie swoją działalność zbroją prowadziły tu oddziały partyzantki "Łupaszki" - majora kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej Zygmunta Szendzielarza.

Do zabytków Zblewa zaliczyć można Kościół pw. św. Michała Archanioła. Początkowo na jego miejscu stała drewniana budowa sakralna z 1583 roku. Obecny kościół neogotycki zbudowano w latach 1870-1880 i to właśnie tutaj, dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Hieronima Trętowskiego, na bazie legendy, w 1902 roku przed kościołem stanął pomnik Św. Wojciecha.

 

Gmina Zblewo pochwalić się może bogatą bazą turystyczną, która przyciąga każdego roku coraz to większe rzesze wielbicieli. Różnorodna oferta miejsc noclegowych i agroturystyka sprawiają, że w te okolice przybywa wielu spragnionych obcowania z naturą mieszkańców miast.

Do okolicznych atrakcji wartych zobaczenia należą również: Ogród Dendrologiczny i Arboretum w Wirtach, Wielokręgowe grodzisko Gród Radzona, głaz narzutowy "Diabelski Kamień" w Pinczynie oraz Wyspa Starościńska na Jeziorze Borzechowskim Wielkim.

Na amatorów fauny czekają łabędzie, żurawie, czaple i bociany, natomiast dla wielbicieli flory żywotnik japoński, oliwnik oraz dąb szypułkowy odmiany purpurowej.

Turystów lubiących aktywny wypoczynek do odwiedzenia okolic przekonać może Kolarski Szlak Wojsk Napoleońskich o długości 24 kilometrów lub długi na 84 kilometry szlak pieszy Kociewski.

 

W Zblewie znajdują się również: Gminny Ośrodek Kultury, wieloczynnościowe boisko sportowe, stadion i wczesniej wspomniane liczne kwatery agroturystyczne.

Znanymi osobami urodzonymi w Zblewie są m.in. polski kapłan, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Bogusław Waczyński, aktorka Hanna Polk oraz ksiądz Michał Ossowski.

Mapa Zblewo