Przewodnik Zalesie

               Zalesie – wieś położona w województwie warmińsko- mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty. W poprzednim podziale administracyjnym należała do województwa olsztyńskiego (lata 1975-1998). Miejscowość leży przy jeziorze Reńskim, nad jej północnym brzegiem. Osada powstała jako folwark należący do dóbr w Pańsku a jej pierwsza niemiecka nazwa: Saleschen w 1908 została zmieniona na Ingelheim.

               Folwark ten był wielkim gospodarstwem rolnym (tego typu gospodarstwa lub podobne: rolno-hodowlane funkcjonowały od XIV wieku) nastawionym na  masową produkcję zboża przeznaczonego na zbyt, wykorzystujące pracę przymusową chłopów (tzw. pańszczyzna). Jako samodzielny majątek istnieje od XVIII w. W połowie XIX w. majątek ten stał się własnością rodziny von Massenbachów. W tym czasie na terenie dawnego folwarku powstał pałac, który zaliczyć można do najlepiej zachowanych i najciekawszych budowli architektonicznych na ziemiach dzisiejszych Mazur Południowych. Budowla wybudowana w duchu angielskiego neogotyku łączy doskonale elementy symetrii z urozmaiconym detalem architektonicznym.
Wokół pałacu rozpościera się park o charakterze krajobrazowym projektu Johanna Larassa z 1865 roku. Wędrówka wśród ciekawej kompozycji rzadkich gatunków drzew w ogrodzie nadają temu terenowi uroku a spacer jest balsamem dla duszy.

               Miejsce  jest atrakcyjne i dla turysty i dla przyrodnika i dla każdego, kto szuka z przyrodą kontaktu. Jezioro, przy którym leży Zalesie, z licznymi zatoczkami i zakamarkami zliczane jest do typu sandaczowego. Amatorzy wędkowania mogą liczyć też na złapanie płoci, okonia, karpia, lina, karasia i węgorza. Łowienie jest dopuszczalne tylko za zezwoleniem wykupionym w pobliskiej wsi Rańsk. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy, jedna z nich jest miejscem masowego gniazdowania kormoranów. Można podpłynąć do niej i obserwować te chronione ptaki.
Podglądacze ptaków mogą też liczyć na obserwacje miejsc lęgowych czapli lub gniazd bocianów czarnych a także zagrożonych wyginięciem cietrzewii i krasek. Trudniej aniżeli wymienione wyżej ptaki można zaobserwować wydry lub bobry, jednak wnikliwy „monitoring” doprowadzi nas do ich nor, żeremii lub śladów żerowania. Pasjonaci piękna świata zwierząt bezkręgowych mają szansę na obserwację barwnych motyli, ważek i ciekawych gatunków żuków. Osobliwością spotykaną tylko w tym terenie jest paź żeglarz – jeden z piękniejszych motyli dziennych.

               Świat roślin i zwierząt jest w tej okolicy bardzo bogaty. Zachowało się tu wiele gatunków rzadkich i ginących, choć ich życiu nie sprzyja na pewno prężnie rozwijająca się baza turystyczna wokół jeziora. Zalesie jest jedną z czterech wsi sąsiadujących z jeziorem. Jeśli znudzi cisza i piękno przyrody można wybrać się do oddalonego o 17 km, tętniącego życiem Szczytna lub okolicznych miejscowości by znów powrócić z radością do tej oazy ciszy i spokoju. Odwiedzając urokliwe Zalesie możemy być pewni, że przyroda i krajobraz pomogą nam „naładować” nasze wewnętrzne akumulatory na długi czas.

Mapa Zalesie