Tatrzański Park Narodowy

To jeden z 23 polskich Parków Narodowych, został utworzony w 1954 roku. Pierwsze próby utworzenia parku , który obejmowałby piękno tatrzańskiej przyrody pojawiły się już w 1924 roku. Warto podkreślić fakt, że kiedy powstał  na terenie Tatr, ilość żyjących  zwierząt i występowanie roślin było bardzo ubogie. Na szczęście na przełomie lat uległo to zmianie. Roślinność podhalańska ma charakter piętrowy. Piętro regla dolnego bogate jest w świerki, jodły, buki oraz jawor. Jednak dominujący jest tu świerk. Regiel górny jest porośnięty tylko i wyłącznie świerkiem. Kolejne piętro to piętro kosówki porośnięte jest bardzo gęsto kosodrzewiną. Piętro hal porośnięte jest trawą wysokogórską i roślinami alpejskimi. Zaś piętro turni jest raczej ubogie w roślinność.

Jeśli chodzi o zwierzęta występujące na terenie Parku to zaliczyć należy tu głównie kozice oraz świstaki. Natomiast w partiach niższych można zaobserwować jelenie, sarny, łasice oraz rysie, a także niedźwiedzie brunatne. W powietrzu natomiast można zobaczyć orła przedniego.

Rzesze turystów, które corocznie przemierzają Tatry,  a także liczne trasy narciarskie przyczyniają się do dewastacji obszarów górskich. Dlatego wybierając się na górskie szlaki należy pamiętać, aby nie dokarmiać zwierząt i nie wyrzucać odpadków w niedozwolone miejsca. To ważne aby zwiedzając Podhale szanować górski krajobraz.

Do niszczenia parku przyczyniają się także kłusownictwo, zbieractwo oraz wędrówki niedozwolonymi szlakami, a także zanieczyszczenie powietrza.

Pogoda Zakopane

Dzisiaj

22
Wiatr:
4 km/h
Opady:
15 mm
T. odczuwalna:
22.5 °C

Galeria zdjęć Zakopane

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Zakopane

Zakopane – uważane za „zimową stolicą Polski". To najwyżej położone miasto w Polsce. W Zakopanem kończy swój bieg kilka górskich potoków, które wspólnie zasilają rzekę Zakopiankę – dopływ...