Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach

Kościół ten niewątpliwie dla górali jest miejscem szczególnym. Został wybudowany jako votum po ocaleniu od śmierci papieża Jana Pawła II. Świątynia powstała na przełomie lat 1987-1992. Została konsekrowana przez papieża Polaka w 1997 roku w czasie jednej z jego polskich pielgrzymek. Nieopodal Sanktuarium mieści się kaplica wystawiona  w roku 1951. To tam odprawiano mszę ku czci Matki Boskiej Fatimskiej. W pierwszych latach swego istnienia kaplica nie posiadała nawet figury Matki Bożej lecz jedynie obraz, który przedstawiał jedno z objawień fatimskich. Jak podają źródła na początku lat 60-tych XX wieku fatimski biskup przekazał prymasowi Wyszyńskiemu figurę Matki Bożej Fatimskiej. To właśnie ona trafiła do zakopiańskiego kościoła. Gdy po zamachu w 1978 roku cudem ocalony Jan Paweł II wracał do zdrowia, w Zakopanem narodził się pomysł budowy Kościoła w podziękowaniu Matce Bożej za ocalenie Ojca Świętego. Pod koniec lipca tego samego roku został poświęcony plac pod budowę nowej świątyni. W maju 1990 roku kardynał Macharski dokonał wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła. Kamień ten został przywieziony z grobu św. Piotra i miejsca objawień fatimskich.

Co ciekawe w fundamenty świątyni wmurowano zdjęcia Jana Pawła II i jego różaniec, a pod każdą cegłą kładzioną na fundamencie ułożono cudowny medalik.  Na dzwonnicy znajduje się okazały dzwon podarowany przez papieża. Kolejną ciekawostką jest fakt, że nieopodal świątyni znajduje się ołtarz papieski. Został on przeniesiony spod Wielkiej Krokwi. To właśnie na nim Ojciec Święty odprawił mszę w czasie pielgrzymki w 1997 roku. Ponadto w pobliżu Sanktuarium znajduje się pomnik przedstawiając Jana Pawła II w towarzystwie księdza Dziwisza.

Mieści się tam także kaplica, którą górale wybudowali dla upamiętnienia śmierci papieża Polaka.

Sanktuarium na Krzeptówkach jest miejscem licznych pielgrzymek wiernych gdzie modlą się w intencji kanonizacji Jana Pawła II i o zdrowie obecnego papieża Benedykta XVI.

Pogoda Zakopane

Dzisiaj

22
Wiatr:
4 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
23.5 °C

Galeria zdjęć Zakopane

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Zakopane

Zakopane – uważane za „zimową stolicą Polski". To najwyżej położone miasto w Polsce. W Zakopanem kończy swój bieg kilka górskich potoków, które wspólnie zasilają rzekę Zakopiankę – dopływ...